Festival spredte budskabet om verdensmålene

Vallensbæk kommune indbød i slutningen af september til Bæredygtighedsfestival, hvor lokale organisationer og virksomheder fik lov til at vise deres tilslutning til FN’s verdensmål. Stor tilfredshed fra alle parter med eventen.

Stationstorvet i Vallensbæk var udsmykket efter alle kunstens regler, da Bæredygtighedsfestivalen blev afviklet. Foto: Sustainable Now.

17.12.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Festivalen blev organiseret af Vallensbæk Kommune i samarbejde med Sustainable Now, som er et nyt initiativ, der vil sætte FN’s Verdensmål på dagsordenen i danske kommuner.

FN's Verdensmål var omdrejningspunktet for stribevis af aktiviteter på de to dages festival. Foto: Sustainable Now.

På førstedagen kom omkring 1000 skoleelever forbi Stationstorvet i Vallensbæk, hvor de lærte om innovation, genbrug, fødevarer, byudvikling og baggrunden for Verdensmålene. Dag to, lørdag d. 30. september, bød på et lignende antal borgere fra lokalområdet, og selvom koldt vejr begrænsede tilslutningen lidt, så er der stor tilfredshed med arrangementet.

”Det var en stor succes i Vallensbæk. Vi fik aktiveret lokale skoler og borgere, vi havde faglige oplæg og lærerige aktiviteter, der skabte opmærksomhed og viden omkring bæredygtighed og verdensmålene. Og så fik vi nogle lokale virksomheder på banen, som kunne vise løsninger frem, der bidrog til historien om de bæredygtige perspektiver”, siger programleder i Sustainable Now, Anne Yding Lind.

Virksomheder kan styrke deres profil
Netop for virksomhederne i kommunen er hun ikke i tvivl om, at der har været fin fornuft i at deltage i festivalen, også ud fra et økonomisk synspunkt.

”Det har helt sikkert givet dem noget god eksponering og på den måde skabt værdi for alle parter. Specielt for virksomhederne har det været en god krog til formidling og en løftestang for deres historiefortælling, som de har kunnet bruge til at styrke deres profil og vise, at de gør noget ekstra. På den måde er et event som dette et effektivt greb til at formidle sine budskaber og nå ud til nye målgrupper”, siger Anne Yding Lind.

Verdensmålene er en vigtig dagsorden, som vi meget gerne vil støtte op om, og brandingmæssigt er det også en god historie

Kasper Hemmingshøj, Capgemini

Den opfattelse deler man hos miljøvirksomheden Biofos, som deltog i Bæredygtighedsfestivalen på bagkant en hackathon, selskabet selv var med til at arrangere. Her havde alle 9. klasser i kommunen arbejdet på ideer til bæredygtige løsninger på tre cases: design af en ny svømmehal, forbedret affaldssortering, og håndtering af vandressourcer ved kraftig nedbør.

”På den måde hang festivalen godt sammen med hackathonen og det overordnede budskab om bæredygtighed, som vi gerne vil være en del af. Her fik vi så en mulighed for at fortælle om vores virksomhed og at vi fx også producerer klimavenlig energi og rent vand. Det gik rigtig godt, og vi vil gerne stille op igen”, siger kommunikationschef i Biofos, Stig Dalum.

Netværk, SoMe og synergier
Det vil man også gerne i IT- og rådgivningsvirksomheden Capgemini, der ligeledes var med i hackathonen, og som bl.a. brugte festivalen som en del af opstartsprogrammet for sine young professionals i selskabets graduate-ordning. Og det med stor succes, fortæller HR-specialist Kasper Hemmingshøj.

Organisationer som Dansk Flygtningehjælp og UNDP var på plads i Vallensbæk for at fortælle om deres arbejde, ikke mindst med Verdensmålene. Foto: Sustainable Now.

”Festivalen var en perfekt mulighed for vores elever, som havde en meget positiv oplevelse på dagen, hvor de fik netværket og skabt nogle forbindelser. Derudover brugte vi vores deltagelse, som faktisk blev lidt større end planlagt, til en SoMe-indsats, der gav nogle gode synergier omkring gensidig opmærksomhed”, forklarer han og fortsætter:

”Verdensmålene er en vigtig dagsorden, som vi meget gerne vil støtte op om, og brandingmæssigt er det også en god historie, som vi kan bruge i vores relationer lokalt og også bredere. Så alt i alt er vi helt bestemt tilfredse med festivalen og vi vil gerne være med igen, måske også på et højere niveau med vores danske CEO eller lignende”, siger Kasper Hemmingshøj.

Læs også: SDG-rapportering: Vær ærlig, tag alt med og få indstillingen på plads

Sustainable Now planlægger den næste bæredygtighedsfestival til afholdelse i Sønderborg i april 2019. Vallensbæk Kommune har endnu ikke taget stilling til, om man også næste år vil afholde festivalen.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S