Forhandlinger om stor klimaaftale er brudt sammen

Højindkomstlandene i OECD-samarbejdet har siden 2023 forhandlet om stop for eksportstøtte til nye projekter med fossile brændsler, men Tyrkiet og Sydkorea har spændt ben for aftalen. Med Trumps snarlige genkomst kan det blive endegyldigt.

13.01.2025

CSR.dk

I 2023 foreslog EU og Storbritannien derfor at indføre et forbud mod eksportkredit til fossile projekter for alle OECD-lande. Nu er forhandlingerne brudt sammen.

Skillelinjen i OECD er mellem USA, EU og Storbritannien, der repræsenterer fortalerne, og Sydkorea og Tyrkiet, der repræsenterer modstanderne. Der er imidlertid en risiko at den amerikanske støtte til initiativet ryger med Donald Trumps indsættelse.

Bidens grønne slutspurt

Efter en tøvende tilgang i begyndelsen af forhandlingerne, fremsatte USA et konkret tekstforslag, der flugtede med EU’s ambitioner. Ifølge amerikanske iagttagere er en del af forklaringen af kursskiftet til at finde i Trumps valgsejr. 

Bidenadministrationen fik pludseligt travlt med at sikre sit grønne eftermæle, om end indsatsen ikke var tilstrækkelig til at sikre en aftale. Dette faktum har mødt kritik fra NGO’er.

Kritikken går overordnet på ikke at have engageret sig tilstrækkeligt løbende, men først sætte ind i slutningen, som Kate DeAngelis fra organisationen Friends of the Earth forklarer i Information:

”At det er slået fejl med OECD-forhandlingerne om restriktioner mod finansiering af fossile brændsler via eksportkreditordninger er først og fremmest USA’s skyld. USA har ikke lagt politisk vilje i forhandlingerne. Man ventede til sidste minut med at tage forhandlingerne seriøst fremfor at bruge de fire år ved magten til at sikre en aftale. Dette er et reelt nederlag for Bidens klimaarv”.

- lhs

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

26.03.2025CSR.dk

Overraskelse: Mange virksomheders klimaindsats går godt

26.03.2025CSR.dk

Nemmere at klare opgaven med producentsansvar

25.03.2025CSR.dk

I Sønderjylland lever drømmen om grønne flyrejser

24.03.2025CSR.dk

Pantkop i Aarhus er en succes – nu udvides systemet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online