Forskningsprojekt skal mindske migranters arbejdsulykker i dansk landbrug

Med en bevilling på 2,5 millioner kroner skal Moesgårds Antropologiske Analyseenhed på Aarhus Universitet, i samarbejde med Seges, undersøge migranters sikkerhedsudfordringer i landbruget.

Forskningsprojektet skal skaffe ny viden om sikkerhedspraksis og risikohåndtering i dansk landbrug. Arkivfoto..

12.10.2021

CSR.dk

Hvordan kan vi sikre mere arbejdssikkerhed blandt migranter i dansk landbrug? Det skal et nyt antropologisk forskningsprojekt blandt andet forsøge at finde svar på.

Bag forskningsprojektet står Moesgårds Antropologiske Analyseenhed, Mantra, der i samarbejde med Seges skal skabe ny viden om sikkerhedspraksis og risikohåndtering i dansk landbrug til gavn for nationale og internationale medarbejdere, ledere og eksterne aktører i dansk landbrug.

Læs også: Ukrainske landbrugsarbejdere bliver tvunget til at betale løn tilbage

En åben verden
Seges er et fagligt videns- og innovationshus, der arbejder med alt, som har med landbrugsdrift at gøre, og bidrager blandt andet til dataindsamlingen og analysen. Baggrunden for projektet er, ifølge projektleder ved Mantra Johanne Korsdal Sørensen, at dansk landbrug er blevet internationaliseret.

Medarbejdere fra hele verden udgør omkring 35 procent af arbejdsstyrken. Dansk og international forskning viser imidlertid, at både ledere og migranter i landbruget oplever samarbejdsudfordringer, som kan påvirke arbejdsmiljøet og sikkerheden.

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø estimerer en underregistrering af anmeldelsespligtige ulykker i landbruget på op til 85 procent.

Læs også: Bæredygtige landbrug danner grundlag for 40 nye grønne anbefalinger

”Fremtidig forebyggelse af ulykker i landbruget kræver derfor et styrket samarbejde om sikkerheden. I Mantra på Aarhus Universitet ser Adrienne Mannov og jeg derfor også frem til at samarbejde med blandt andet Astrid Stampe Lovelady fra Seges om at undersøge såvel landmænds som danske og internationale arbejderes sikkerhedspraksis på danske landbrug”, siger Johanne Korsdal Sørensen.

Projektet er finansieret af Arbejdsmiljøforskningsfonden med 2,5 millioner kroner og er navngivet ”Migranters sikkerhedsudfordringer i landbruget - antropologisk forskning i sikkerhedspraksis".

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus