Genbrugsskindjakker hædret med pris

Det danske tøjbrand Better World Fashion, der arbejder med en cirkulær produktionsmodel, har i dag fået en miljøpris af amerikanske B Lab for at være "Best for Environment".

Better World Fashion producerer skindjakker af 98 procent genbrugsmaterialer. Foto: BWF.

12.09.2017

CSR.dk

Prisen er i kategorien ”Best for Environment” for at være blandt de virksomheder, som har opnået en miljøscore i top 10 procent af mere end 2.100 certificerede B-virksomheder. Vurderingen bedømmer virksomhedens indvirkning på medarbejdere, samfund, kunder og miljø.

”Vi er stolte af anerkendelsen, der understreger at vi er på rette vej. Vi vil være en del af den bevægelse, der sender modebranchen i en mere bæredygtig retning,” siger Reimer Ivang, CEO og en af Better World’s grundlæggere.

Genbrugsjakkerne har et betydeligt mindre fodaftryk end de nyproducerede. Grafik: BWF.

Løser problemer på mange områder
Better World Fashion, der har været certificeret siden januar i år, er også blevet vurderet på, om produkterne er designet til at løse et miljøspørgsmål, eksempelvis i form af produkter, der hjælper med at spare ressourcer, reducere affald, fremme bevarelse af landområder og dyreliv, forhindre giftigt/farligt affald eller forurening, eller på anden måde løse miljøproblemer.

Med hædringen i miljøkategorien slutter BWF sig til en stribe virksomheder på tværs af mere end 130 industrier og 50 lande, der ikke blot konkurrerer om at være bedst i verden, men også om at være bedst for verden.

”Som ’Bedst for miljøet’ er Better World Fashion med til at redefinere hvad det vil sige at være en miljøvenlig virksomhed. Vi er stolte af at sætte spot på deres præstation. ”Best for the World” er den eneste liste over virksomheder med den største positive effekt på verden, der bruger omfattende, sammenlignelige, tredjepartsvaliderede data om virksomhedernes sociale og miljømæssige præstationer", siger medstifter af B Lab, Jay Coen Gilbert.

Kun sytråden er ikke bæredygtig
Konkret producerer Better World Fashion nye skindjakker og tasker af 98 procent genbrugte materialer. Kasserede skindjakker bliver klippet op og syet om til nye, moderigtige jakker eller tasker. Foret er polyester, som er fremstillet af genbrugte plastikflasker. Lynlåsen og knapperne består af omsmeltet metal. Det eneste element, som ikke er 100 procent bæredygtigt er sytråden.

Sourcingen af de kasserede skindjakker foregår ved opkøb hos NGO’er i primært Danmark, og også andre steder i Europa, mens produktionen foregår på en familieejet virksomhed i Polen.

Læs også: Mode og tekstil: Vil det nogensinde lykkes?

Virksomheden er desuden baseret på en cirkulær forretningsmodel, hvor man som kunde enten køber jakkerne med tilbagekøbsgaranti, eller lejer sin jakke. På den baggrund er BWF blevet omtalt som case af Ellen Macarthur Foundation, der bl.a. peger på den langtidsholdbare model, selskabet har sat i søen. Og amerikanske Project Just har valgt BWF som “Rising Star”.

I alt var 846 selskaber nomineret til “2017 Best for World Honorees”.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C