Genbrugsskindjakker hædret med pris

Det danske tøjbrand Better World Fashion, der arbejder med en cirkulær produktionsmodel, har i dag fået en miljøpris af amerikanske B Lab for at være "Best for Environment".

Better World Fashion producerer skindjakker af 98 procent genbrugsmaterialer. Foto: BWF.

12.09.2017

CSR.dk

Prisen er i kategorien ”Best for Environment” for at være blandt de virksomheder, som har opnået en miljøscore i top 10 procent af mere end 2.100 certificerede B-virksomheder. Vurderingen bedømmer virksomhedens indvirkning på medarbejdere, samfund, kunder og miljø.

”Vi er stolte af anerkendelsen, der understreger at vi er på rette vej. Vi vil være en del af den bevægelse, der sender modebranchen i en mere bæredygtig retning,” siger Reimer Ivang, CEO og en af Better World’s grundlæggere.

Genbrugsjakkerne har et betydeligt mindre fodaftryk end de nyproducerede. Grafik: BWF.

Løser problemer på mange områder
Better World Fashion, der har været certificeret siden januar i år, er også blevet vurderet på, om produkterne er designet til at løse et miljøspørgsmål, eksempelvis i form af produkter, der hjælper med at spare ressourcer, reducere affald, fremme bevarelse af landområder og dyreliv, forhindre giftigt/farligt affald eller forurening, eller på anden måde løse miljøproblemer.

Med hædringen i miljøkategorien slutter BWF sig til en stribe virksomheder på tværs af mere end 130 industrier og 50 lande, der ikke blot konkurrerer om at være bedst i verden, men også om at være bedst for verden.

”Som ’Bedst for miljøet’ er Better World Fashion med til at redefinere hvad det vil sige at være en miljøvenlig virksomhed. Vi er stolte af at sætte spot på deres præstation. ”Best for the World” er den eneste liste over virksomheder med den største positive effekt på verden, der bruger omfattende, sammenlignelige, tredjepartsvaliderede data om virksomhedernes sociale og miljømæssige præstationer", siger medstifter af B Lab, Jay Coen Gilbert.

Kun sytråden er ikke bæredygtig
Konkret producerer Better World Fashion nye skindjakker og tasker af 98 procent genbrugte materialer. Kasserede skindjakker bliver klippet op og syet om til nye, moderigtige jakker eller tasker. Foret er polyester, som er fremstillet af genbrugte plastikflasker. Lynlåsen og knapperne består af omsmeltet metal. Det eneste element, som ikke er 100 procent bæredygtigt er sytråden.

Sourcingen af de kasserede skindjakker foregår ved opkøb hos NGO’er i primært Danmark, og også andre steder i Europa, mens produktionen foregår på en familieejet virksomhed i Polen.

Læs også: Mode og tekstil: Vil det nogensinde lykkes?

Virksomheden er desuden baseret på en cirkulær forretningsmodel, hvor man som kunde enten køber jakkerne med tilbagekøbsgaranti, eller lejer sin jakke. På den baggrund er BWF blevet omtalt som case af Ellen Macarthur Foundation, der bl.a. peger på den langtidsholdbare model, selskabet har sat i søen. Og amerikanske Project Just har valgt BWF som “Rising Star”.

I alt var 846 selskaber nomineret til “2017 Best for World Honorees”.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online