Globale gigantkoncerner i fælles bøn til verdens ledere: Glem ikke klimamålene

155 koncerner, der blandt andet tæller Carlsberg og Ørsted, er gået sammen om at opfordre verdens ledere til at huske klimamålene, når de langsomt genåbner deres lande.

Alle underskriverne er en del af Science Based Targets initiative. Foto: SBTi.

19.05.2020

CSR.dk

Derfor har 155 koncerner fra hele verden slået sig sammen for at sørge for, at politikerne holder fokus på en omstilling til grøn økonomi. Det skriver Fødevarewatch.

Carlsberg, Ørsted, Vestas, Novo Nordisk, Lundbeck og Pensiondanmark deltager i koncernsamarbejdet, og tilsammen har de 155 koncerner fem millioner ansatte.

Alle underskriverne har det til fælles, at de er en del af Science Based Targets iniative og denne organisations kampagne med navnet "Business Ambition for 1.5°C".

Hurtigt og bæredygtigt
Det er den kommende genåbning af verdens lande og G7-landenes topmøde i juni, der har fået virksomhederne til sammen at forfatte opfordringen til politikerne. Når verden skal genåbnes er det oplagt samtidig at sætte skub i den grønne omstilling.

"Verden skal stå sammen for at tackle den aktuelle sundhedskrise. Og når vi kommer ud af denne krise, skal vi koncentrere den økonomiske genopretning på aktiviteter, der er på linje med centrale prioriteter såsom bekæmpelse af klimaændringer samt en genaktivering af den økonomiske aktivitet og beskæftigelsen hurtigt og bæredygtigt", siger Ignacio Galán, der er administrerende direktør hos Iberdrola, der også er en del af sammenslutningen, i en pressemeddelelse.

Læs også: Miljøorganisationer: Kom i gang med den grønne økonomi

Samtidig understreger han, at det er nødvendigt at investere i bæredygtighed, hvis verden skal kunne håbe på et langsigtet økonomisk opsving.

- SMF

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

22.04.2025Klimaklar

Sponseret

Mød os på LOOP Forum - og book 20 min gratis sparring med Klimaklar-rådgiver

18.04.2025CSR.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle