Grundfos og grossister går sammen om genbrugskoncept

Grundfos og to af landets største vvs-grossister, Brødrene Dahl og Sanistål, er gået sammen om et genbrugskoncept, der består af indsamling og genanvendelse af gamle, udtjente cirkulationspumper.

Grundfos, Brødrene Dahl og Sanistål er gået sammen om et genbrugsprojekt bestående af indsamling og genanvendelse af gamle, udtjente cirkulationspumper. Foto: Grundfos.

20.01.2014

CSR.dk

Grundfos, Brødrene Dahl og Sanistål er gået sammen om et genbrugsprojekt bestående af indsamling og genanvendelse af gamle, udtjente cirkulationspumper. Projektet giver arbejde til medarbejdere med nedsat arbejdsevne hos Grundfos i Bjerringbro, hvor pumperne skilles ad til omsmeltning, og 90 procent af materialerne i de gamle pumper genanvendes.

Stor opbakning
Henrik Falck, salgschef for Grundfos Bygge og Anlæg, glæder sig over, at to af landets største grossister tager del i projektet:

”Energieffektivitet og hensyn til miljøet er vores fælles salgsargumenter, når det handler om nye produkter. Så er det godt at opleve, at vi også i fællesskab kan skabe argumenter, når det handler om den sidste del af produkternes livscyklus”, siger han. 

Læs også: Nyt indsamlingsprogram genbruger yoghurtlåg

Hos Brødrene Dahl var det i følge kategorichef Søren Eriksen en selvfølge, at virksomheden skulle deltage i projektet:

”Selvfølgelig skal vi være med. Det giver god mening i alle led i værdikæden. Med 52 butikker kan vi være med til at gøre det nemt for installatørerne at aflevere de gamle pumper i stedet for bare at smide dem ud", udtaler han. 

Også hos Sanistål melder Projektleder Jonas Pedersen om 100 procent opbakning til projektet:

”Vi må erkende, at hensynet til miljøet bliver vigtigere og vigtigere, og selv de små skridt kan være med til at gøre en forskel. Den forskel håber vi, at vores kunder vil bidrage til, siger Saniståls projektleder.

Bløde værdier tæller
Der er enighed om, at ingen af parterne kommer til at tjene en masse penge på recycling-projektet. Omkostningerne til håndtering, sortering og transport er store, så det er de mere bløde værdier, der er drivkraften.

Læs også: Gammelt arbejdstøj bliver til nye computertasker

Arbejdet med at skille de indsamlede pumper ad og sortere materialerne miljømæssigt korrekt sker i Grundfos Recycling-afdeling, hvor socialt udsatte personer og personer med nedsat arbejdsevne er ansat på særlige, fleksible vilkår. Grundfos har en målsætning om, at 5 procent af medarbejderstaben i virksomhedens danske selskaber samlet set skal omfatte personer ansat på særlige vilkår. 

Fra februar 2014 kan vvs-installatørerne aflevere udtjente cirkulationspumper i Saniståls og Brødrene Dahls afdelinger over hele landet.

- JDN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

22.04.2025Klimaklar

Sponseret

Mød os på LOOP Forum - og book 20 min gratis sparring med Klimaklar-rådgiver

18.04.2025CSR.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle