Klimadeklarering skal differentiere fødevare- og foderindustrien

Koncerndirektøren i DLG, Jesper Pagh, mener, at det stigende brug af klimadeklarering, skal udnyttes af producenterne, da det kan blive en konkurrencemæssig fordel på verdensmarkedet.

Klimadeklarering kan komme producenter i fødevare- og foderindustrien til gode på flere måder, mener koncerndirektøren i DLG, Jesper Pagh..

10.01.2020

CSR.dk

For at kunne reducere CO2-udledning og opnå større gennemsigtighed ved de klimabelastende aktiviteter, der indgår i produktion og distribution af foder og fødevarer, er det ifølge DLGs koncerndirektør, Jesper Pagh, essentielt, at hele industrien er på samme side og arbejder sammen. Det skriver Maskinbladet.dk

Læs også: Mærsk lukker afdeling og afskediger CSR-chef

”Vi er afhængige af hinanden for at kunne imødekomme de målsætninger, der er sat om at reducere klimagasserne. Vi ser os selv som en uundværlig del af dagsordenen, hvor vi selvfølgelig skal hjælpe til alt det, vi kan”, sagde Jesper Pagh ifølge Maskinbladet under et oplæg til DLGs Vækstforum i Ringsted den 8. januar.

DLG har indgået det EU-godkendte partnerskab Global Feed LCA Institute (GFLI) med den internationale foderindustri, i håb om at benytte de samme værdier for klimadeklarering i klimaregnskabet – værdier som DLG, siden 1. november 2019 har offentliggjort i sit eget salgsmateriale.

Klimadeklarering har flere fordele
Da der i forvejen findes teorier om, hvilke typer fødevarer, der belaster klimaet mest, er det vigtigt at kunne fremsætte ens regnskab. Derfor er det også nødvendigt, som producent, at tage klimadeklarering til sig.

”Forbrugerne vil stille krav til det, og det bliver vores opgave at finde løsninger til at lave den mest klimavenlige fodring. Det handler om foderudnyttelse versus klimabelastning fra foderet”, forklarer Jesper Pagh.

For koncerndirektøren er brugen af klimadeklarering endvidere et middel til at kunne skille sig ud på markedet: ”Det er ikke en klods om benet. Det er noget, vi skal favne og bruge aktivt til at differentiere os på verdensmarkedet”, lyder det.

Læs også: Novozymes og Grundfos leder efter nye ideer hos iværksættere

På nuværende tidspunkt er det muligt at se værdierne på almindelige foderblandinger. I fremtiden håber DLG, at dette også vil inkludere økologiske foderblandinger.

- HL

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

10.09.2025CSR.dk

Dyrere materialer truer tempoet i den grønne omstilling

09.09.2025CSR.dk

Danske virksomheder justerer strategi i USA efter Trumps kursskifte

08.09.2025CSR.dk

Regenerativt landbrug rykker op på dagsordenen hos de største i fødevarebranchen

08.09.2025CSR.dk

Microsoft dominerer markedet for klimakreditter blandt tech-giganter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense