Klimaforskere: CO2-udledningen skal reduceres inden 2020 – ellers er det for sent

Vi skal have vendt udviklingen og reduceret CO2-udledningen i løbet af de næste tre år, hvis vi vil gøre os forhåbninger om at overholde klimaaftalen, vurderer klimaeksperter.

CO2-udledningen skal peake, inden vi når 2020. Hvis niveauet derefter stadig er stigende, bliver det svært, hvis ikke umuligt, at komme i mål med 2050-målene fra Paris-aftalen, vurderer klimaforskere. Foto: Nature. .

03.07.2017

CSR.dk

Vi udleder stadig mere CO2, og det skal der laves om på inden 2020, hvis vi vil gøre os forhåbninger om at nå de globale klimaambitioner i Paris-aftalen.  

Det er budskabet i et opråb i det internationale videnskabsmagasin Nature. Bag det står en række af verdens førende klimaforskere med Christina Figueres i spidsen, og dommen lyder altså, at vi har tre år til at redde klimaet.

Læs også: Byggeriet skal med i den grønne omstilling

Christiana Figueres har tidligere været leder af sekretariatet for FN’s klimakonvention, UNFCCC. I dag står hun i spidsen for Mission 2020, hvis formål er at vende CO2-udledningskurven inden 2020. Og det er ikke en umulig opgave, hvis politikerne vil lytte, mener klimaforskeren.

”I forbindelse med at 20 ledere fra verdens største økonomier mødes til G20 i Hamburg, Tyskland, d. 7.-8. juli, opfordrer vi dem til at fremhæve vigtigheden af 2020-klimavendepunktet for udledningen af drivhusgasser. Vi opfordrer dem også til at demonstrere, hvad de selv og andre gør for at imødekomme disse udfordringer. At reducere udledningen globalt er en enorm opgave, men forskning fortæller os, at det er nødvendigt, ønskværdigt og muligt”, skriver klimaforskerne med Christina Figueres i spidsen.

Af tiltag for at vende udviklingen peger forskerne blandt andet på, at politikerne kan vedtage et stop for godkendelse af nye kulkraftværker, og sørge for at få flere elbiler på gaderne.

OECD-rapport: Der er brug for udvikling på tværs
Christina Figueres og hendes kollegaer er ikke de eneste, der mener, at der skal gøres meget mere for den grønne omstilling. I sidste måned udgav OECD en ny rapport, der viser, at den positive udvikling er der – den går bare alt for langsomt. 

Rapporten Green Growth Indicators 2017 rangerer 46 lande efter alt fra CO2-produktivitet og innovation til økonomisk vækst og landets samlede udledning. Resultatet er et overblik over, hvor godt landene klarer sig, når det handler om at balancere økonomisk vækst med de klimamæssige udfordringer og ambitioner.

Danmark, Italien, Estland, Storbritannien og Slovakiet er de lande, der har opnået den største fremgang inden for den grønne vækst siden 2000. Men det betyder ikke, at der ikke er meget, der kunne være bedre. Rapporten viser blandt andet, at ingen af landene præsterer godt på alle parametrene, og at de stadig er afhængige af forurenende, fossile brændstoffer.

Læs også: Danmark er bedst til at udvikle grøn teknologi

”Der er tegn på grøn vækst, men de fleste lande viser stadig kun fremgang på én eller to fronter ud af mange. Der er brug for en langt større indsats på tværs, hvis vi skal beskytte naturen, reducere vores kollektive, miljømæssige aftryk og bryde sammenhængen mellem økonomisk vækst og miljøbelastning”, siger OECD’s miljødirektør, Simon Upton.

Læs mere om rapportens resultater her.

-CHM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense