Landsbyer lader livet for Vattenfalls vindmølleparker

Energigiganten Vattenfall opkøber huse i Udkantsdanmark for at rive dem ned og gøre plads til vindmøller. Selskabet ser det selv som en løsning på usælgelige ejendomme.

Vindmølleopsætningen har skabt en del postyr blandt husejere, da husene bliver mindre værd, når udsigten består af vindmøller. Men selskabet mener selv, at problemet kan løses ved at opkøbe husene. Foto: Vattenfall..

15.01.2015

CSR.dk

Det svenske energiselskab Vattenfall er i færd med at opkøbe store dele af mindre landsbyer i udkanten af Danmark. Selskabet jævner landbyens huse med jorden for at sætte vindmøller op. Vattenfalls seneste køb består af det meste af landsbyen Kølby, som ligger i Nørrekær Enge på grænsen mellem Aalborg Kommune og Vesthimmerlands Kommune. Allerede nu er selskabet ved at gøre klar til at opsætte vindmøller i landsbyen, skriver børsen.dk.

Læs også: Vattenfall vil investere massivt i vindmøller

"Vi opkøber typisk landbrug i dårlig stand og nedlægger stuehuset. Senest har vi købt det meste af en landsby for at skabe plads til en vindmøllepark", siger Mette Korsager, der er ansvarlig for opsætning af landmøller i Danmark for Vattenfall, til børsen.dk.

Ideen med opkøbende er både at gøre det lettere for selskabet at få gennemført sin strategi med at opføre 250-megawatt-vindmøller i Danmark og at løse problemet med sure naboer, og huse der ikke kan sælges. Vindmølleopsætningen har skabt en del postyr blandt husejere, da husene bliver mindre værd, når udsigten består af vindmøller. Men selskabet mener selv, at problemet kan løses ved at opkøbe husene.

"Vi gør det, fordi det får en stribe hensyn til at gå op. Vi løser problemet med usælgelige ejendomme i udkantsområderne, vi løser problemet med kritiske naboer til vindmøllerne, og så gør vi det lettere at få aftaler om opsætning af vindmøller igennem hos kommunerne, fordi vi går ind og hjælper dem med udvikling af de udsatte områder", siger Mette Korsager.

En del af arbejdet går ud på, at Vattenfall giver de lokale husejere en option, der betyder, at de køber huset, når vindmøllerne er sat op.

Læs også: Vindmølleparken DanTysk har installeret sin sidste mølle

Både Kommunernes Landsforening (KL) og branchenforeningen Vindmølleindustrien, der står bag vindmøllebranchens flere hundrede selskaber, ser positivt på Vattenfalls strategi. 

-SSM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle