Luftfarten skal gøres grønnere som tak for hjælp under coronakrisen

Coronapandemien har fortsat økonomiske konsekvenser for dansk luftfart. Men, hvis en yderligere offentlig hjælpepakke skal hjælpe dem, skal den indeholde klimakrav. Det mener flere aktører.

Coronakrisen har fået flere lande til at lukke grænserne og derved nedlukke næsten alle flyruter verden over..

29.04.2020

CSR.dk

Flyselskaber verden over befinder sig lige nu et en dyb økonomisk krise, der grundet coronapandemi, har tvunget nedlukninger af stort set alle flyruter.

SAS, der for nylig meldte ud, at selskabet var nødsaget til at fyre omkring halvdelen af deres 11.000 medarbejdere, var katalysatoren til en debat om, hvorvidt den danske luftfart skal have lov til at modtage offentlige hjælpepakker, der ikke stiller krav til deres luftmæssige påvirkning af klimaet. Det skriver Information.dk.

En række fagfolk og miljøorganisationer sætter sig i mod dette. 

Tidligere klimakommisær Connie Hedegaard, tidligere administrerende direktør hos DONG Anders Eldrup, Peter Birch Sørensen, tidligere overvismand samt Concito-topchef Christian Ibsen har offentliggjort et fælles debatindlæg med foreslag til, hvordan dansk økonomi kan komme på benene igen med grønne initiativer.

Læs også: SAS og Airbus sammen om forskning i el- og hybridfly

“Stil grønne modkrav til alle væsentlige hjælpeindsatser, som potentielt fører til øgede drivhusgasudledninger. Der er i modsat fald stor risiko for at fastlåse gårsdagens produktionsformer, og det vil kun fordyre klimaindsatsen på lang sigt”, står der blandt andet i et af forslagene i indlægget, som fortsætter: 

“Hjælpeindsatsen skal anspore drivhusgasintensive brancher og virksomheder til en accelereret grøn omstillingsindsats. Eksempler på modkrav kunne være et krav om energieffektivisering og indførsel af en flyafgift som led i en hjælpepakker til fly/rejsebranchen – midler der så kunne bruges til udvikling af fremtidens klimavenlige flybrændstoffer”.

En grøn kontrakt
Seniorrådgiver for klima og transport hos Rådet for Grøn Omstilling, Jesper Juul, mener endvidere at den internationale luftindustri har været afskåret fra den globale klimadebat.

“Der er brug for en nu samfundskontrakt mellem luftfartsselskaberne og samfundet, hvis vi skal kunne flyve i fremtiden, for det forudsætter en grøn omstilling”, siger han til Information.

Læs også: Flytrafikken udleder mere CO2 end nogensinde

Han understreger, at en fortsat støtte til luftfarten kun kan findes sted, hvis industrien ikke skader samfundets ambitioner i forhold til klimaet. Derfor mener han, at der eksplicit skal følge krav om miljø med i hjælpen.

Han mener oplagte krav kunne vise sig i form af grønt brændstof, herunder udviklingen af elektrofuel. 

Regeringens hjælpepakke til lufthaven tilbage i marts indeholdte imidlertid ingen krav til indsatser for luftmiljø og klima. Her har klimaminister Dan Jørgensen (S) fortalt Information, at flybranchen skal være med til at løse klimaproblemet, men der i første omgang skal fokuseres på dens overlevelse.

- HCL 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: coronakrisen

Både redaktionen og partnere på CSR.dk skriver løbende om coronakrisen. Vi har samlet alle artikler her. 

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online