NCC: Branchen skal levere bæredygtige løsninger

Efterspørgslen på bæredygtige løsninger fra byggeriet er stigende og ligger pres på branchen for at levere og dermed spille en aktiv rolle i den grønne omstilling, vurderer byggeselskabet NCC.

Koncepthøjhuset Greenhouse, udviklet i samarbejde med Jaenecke Arkitekter og tiltænkt en placering i Malmö, er et af NCCs bud på en bæredygtig byggeløsning. Foto: NCC Sverige.

11.01.2016

CSR.dk

Sådan indleder direktør for NCC i Danmark, Palle Bjerre Rasmussen, en kommentar til Dagens Byggeri, der har bedt ham om se frem mod det nye års udfordringer. Hans koncern oplevede i 2015 en stigende efterspørgsel på bæredygtige produkter, hvilket han ser som et klart signal om, at industrien har en forpligtelse i forhold til den grønne omstilling.

”40 procent af energiforbruget og CO2-udledningen i den vestlige verden stammer fra bygninger samtidig med, at vores branche står for 30 procent af affaldsproduktionen. Derfor er der meget at hente her. Det forpligter os til at udvikle nye, innovative og bæredygtige løsninger til kunderne”, siger han og fremhæver et par eksempler:

Digitale forventninger
”Vi har bygget de første Svanemærkede boliger i Danmark og den første platinbelønnede kontorbygning under DGNB-certificeringen, vi har anlagt Danmarks første klimavej med bortledning af regnvand og vi er i gang med at skabe Københavns største drikkevandsbassin”.

Et af de redskaber, både NCC og kolleger/konkurrenter i såvel bygge- og anlægsbranchen (MT Højgaard er et eksempel) som andre industrier, har taget til sig inden for de seneste års tid, er VDC (Virtual Design Construction). Med det ved hånden kan man skabe digitale, 3D-modeller af en given bygning og på den måde planlægge nærmest alle detaljer på forhånd, hvilket bl.a. mindsker spild af materialer og tid, ligesom man kan simulere driften og præcist forudse energiforbrug og fra start optimere det mest muligt.

Forventningerne til værktøjet er derfor store, både i forhold til de grønne løsninger og industrien generelt.

Læs også: Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

”Vi bruger i dag VDC på 85 procent af alle vores totalentrepriser og min forventning er, at digitaliseringen helt grundlæggende vil forny vores branche. Og det går stærkt”, siger Palle Bjerre Rasmussen til Dagens Byggeri.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup