NCC: Branchen skal levere bæredygtige løsninger

Efterspørgslen på bæredygtige løsninger fra byggeriet er stigende og ligger pres på branchen for at levere og dermed spille en aktiv rolle i den grønne omstilling, vurderer byggeselskabet NCC.

Koncepthøjhuset Greenhouse, udviklet i samarbejde med Jaenecke Arkitekter og tiltænkt en placering i Malmö, er et af NCCs bud på en bæredygtig byggeløsning. Foto: NCC Sverige.

11.01.2016

CSR.dk

Sådan indleder direktør for NCC i Danmark, Palle Bjerre Rasmussen, en kommentar til Dagens Byggeri, der har bedt ham om se frem mod det nye års udfordringer. Hans koncern oplevede i 2015 en stigende efterspørgsel på bæredygtige produkter, hvilket han ser som et klart signal om, at industrien har en forpligtelse i forhold til den grønne omstilling.

”40 procent af energiforbruget og CO2-udledningen i den vestlige verden stammer fra bygninger samtidig med, at vores branche står for 30 procent af affaldsproduktionen. Derfor er der meget at hente her. Det forpligter os til at udvikle nye, innovative og bæredygtige løsninger til kunderne”, siger han og fremhæver et par eksempler:

Digitale forventninger
”Vi har bygget de første Svanemærkede boliger i Danmark og den første platinbelønnede kontorbygning under DGNB-certificeringen, vi har anlagt Danmarks første klimavej med bortledning af regnvand og vi er i gang med at skabe Københavns største drikkevandsbassin”.

Et af de redskaber, både NCC og kolleger/konkurrenter i såvel bygge- og anlægsbranchen (MT Højgaard er et eksempel) som andre industrier, har taget til sig inden for de seneste års tid, er VDC (Virtual Design Construction). Med det ved hånden kan man skabe digitale, 3D-modeller af en given bygning og på den måde planlægge nærmest alle detaljer på forhånd, hvilket bl.a. mindsker spild af materialer og tid, ligesom man kan simulere driften og præcist forudse energiforbrug og fra start optimere det mest muligt.

Forventningerne til værktøjet er derfor store, både i forhold til de grønne løsninger og industrien generelt.

Læs også: Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

”Vi bruger i dag VDC på 85 procent af alle vores totalentrepriser og min forventning er, at digitaliseringen helt grundlæggende vil forny vores branche. Og det går stærkt”, siger Palle Bjerre Rasmussen til Dagens Byggeri.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online