17.06.2019 | Klima, miljø og energi
Norwegians klimakompensation har næsten ingen effekt
Flyselskabet Norwegian brander sig på sloganet ’Plant for planeten’, hvor træplantning i bl.a. England skal gøre op for den CO2 som flyselskaber udleder. Men det er et PR-stunt, mener ekspert, og selskabet trækker også selv i land i forhold til den reelle effekt.
Norwegian-personale til et træplantningsesvent i England i oktober 2017. Flyselskabets træplantning er tilsyneladende stort set kun det - et event for de ansatte - da den reelle effekt er minimal. Foto: Norwegian
Flere flyselskaber sætter for tiden fokus på klima ved for eksempel at plante træer, få kunderne til at betale klimaaflad eller donationer. Men effekten er meget lille.
Læs også: SAS’ CO2-kompensation af ungdomsbilletter koster millioner, men giver gevinst
Flyselskabet Norwegian begyndte for godt halvandet år siden at plante træer i den engelske by Oxford under sloganet ’Plant for planeten’. Det var selskabets medarbejdere og ledelse, der trak i arbejdstøjet for at plante de første træer, skriver dr.dk.
”Med træplantning styrker vi igen indsatsen for at gøre luftfarten mere klimavenlig”, lød det fra Norwegian, der dengang lovede at plante 3.500 træer i England, 3.500 i Spanien og yderligere ”titusinder af træer over hele verden” inden udgangen af 2017. Men i dag er der blot plantet 22.000 træer i alt.
Mere PR end noget andet
Selvom initiativet har gode intentioner, så er det bare ikke nok til at have en særlig stor effekt, lyder det fra Kåre Press-Kristensen, seniorrådgiver i det Økologiske Råd.
”22.000 træer svarer til om året at kompensere for udledningen fra 300 passagerer i blot én tur-retur til New York”, siger han til dr.dk.
Sidste år fløj flyselskabet med 37 millioner passagerer, og det er derfor helt utilstrækkeligt og mere PR end reel handling, forklarer han.
Frustrating that airlines resort to greenwashing. Fact: The most important thing an airline can do for the environment is to invest in a new fleet and technology, not glossy ads. @FlyNorwegian has been named the greenest transatlantic airline by @TheICCT twice. #FlyGreenerFlyRed
— Bjørn Kjos (@bjornkjos) 23. april 2019
Norwegian trækker i land
Flyselskabets kommunikationsafdeling har selv rettet blikket væk fra en reel klimabetydning og mere hen mod en ’personale-event’:
”Det her projekt er tænkt som en gestus, hvor vi planter nogle træer sammen med vores medarbejdere. For at vise vores medarbejdere og for at vise omverdenen, at vi som flyselskab tager det her meget alvorligt”, siger Andreas Hjørnholm, Norwegians danske kommunikationschef, til dr.dk.
Læs også: KLM vil have miljøvenlige fly
Norwegians topchef, Bjørn Kjos, har selv for nyligt tweetet om, at det eneste, der virker, er investering i ny teknologi i form af mere moderne fly, der er mere effektive i forhold til brændstofforbrug pr. passagerkilometer.
- SDN
Medarbejder

Medarbejdere i Googles moderselskab Alphabeth har stiftet fagforening i al hemmelighed
“Vi kommer til at bruge ethvert redskab, vi kan, til at beskytte folk, som vi mener, bliver diskrimineret eller udsat for repressalier”, udtaler medstifter.
Strategi & ledelse

Apple ændrer bonusstruktur for topledere
Aflønnings- og bonuskriterier er et centralt værktøj i integrationen af bæredygtighed i en virksomhed, men ikke et mange virksomheder har taget til sig.
Samfund

Under halvdelen af de offentlige udbud har fokus på grønne løsninger
En undersøgelse viser at kun 44 procent af de offentlige danske EU-udbud havde tænkt bæredygtige løsninger ind. Ikke imponerende mener flere eksperter, men opgørelsen er trods alt et skridt i den rigtige retning.
Samfund

Danmark skal uddanne frontløbere indenfor grøn omstilling igennem nyt unikt samarbejde
Et samarbejde imellem CBS og DTU skal styrke tværfaglighed og uddanne kandidater til erhvervslivet, der kan bidrage til at løse nogle af vores store samfundsmæssige udfordringer.
Klima, miljø og energi

13 almene renoveringsprojekter får støtte til styrket fokus på det klimamæssige
Med støtte fra Realdania skal 13 af landets almene boligorganisationer nu undersøge, hvordan deres renoveringsprojekter kan udføres så bæredygtigt som muligt. Viden, der på sigt skal sætte grønne aftryk i hele landets almene boligsektor.
Klima, miljø og energi

Dansk pensionselskab er med i kampen imod investeringer i sort energi
Storbanken HSBC investerer stadig stort i kulkraftværker. Det vil gruppe af investorer, heriblandt danske Akademikerpension, nu have sat en stopper for.