Ny kompetence-klynge skal sikre Danmarks position i Cleantech-verdenstoppen

Copenhagen Cleantech Cluster blev officielt åbnet i midten af april. Kompetence-klyngen skal sikre, at Danmark fastholder sin position blandt de førende lande i verden indenfor miljøteknologi.

Et vigtigt fokus i arbejdet med Copenhagen Cleantech Cluster bliver, at etablere samarbejde mellem de forskellige sektorer i klyngen, sagde formand for Copenhagen Cleantech Cluster Anders Eldrup ved åbningen på Københavs Universitet..

26.04.2010

CSR.dk

Efter mere end et års forberedelse er Copenhagen Cleantech Cluster nu en realitet. Den københavnske kompetenceklynge er skabt for at sikre en samlet indgang til den danske cleantech-branche for både investorer, iværksættere, universiteter, kommuner og virksomheder.

Et vigtigt fokus bliver, at etablere samarbejde mellem de forskellige sektorer i klyngen, betonede formand for Copenhagen Cleantech Cluster Anders Eldrup ved åbningen på Københavs Universitet.

”Opgaven i Copenhagen Cleantech Cluster bliver for det første at styrke samarbejdet på tværs af sektorer og brancher og mellem erhvervsliv og universiteter. Klyngen skal være et samlingssted for forskere, iværksættere, investorer, offentlige instanser og videntunge virksomheder - lige fra de små i underskoven til de store i verdenstoppen, forklarede Anders Eldrup.

Han pointerede, at klyngen er nødvendig, hvis Danmark skal fastholde sin position som et af de førende lande i verden inden for miljøteknologi.

”Vi er vant til mange førstepladser inden for vindmøller, kraftvarme, anvendelse af biomasse til energi og isolering. Men de flotte placeringer fik vi ved en række Olympiader, hvor der ikke var ret mange andre, der stillede op. Og så er det unægtelig nemmere at vinde guldmedaljen. I dag er konkurrencen hård fra lande som Storbritannien, Kina og USA. De har nemlig indset at en satsning på ren og effektiv energi giver større forsyningssikkerhed, lavere CO2-udslip, økonomisk vækst og arbejdspladser,” sagde Anders Eldrup og understregede, at det med den øgede konkurrence netop er vigtigt, at den danske Cleantech-branche er samlet i en stærk klynge.

Store forventninger
En lang række danske cleantech-virksomheder var repræsenteret ved åbningen på Københavns Universitet. Som en del af programmet blev de fremmødte blandt andet spurgt, hvad det vigtigste, der skal komme ud af Copenhagen Cleantech Cluster er?

Det gav blandt andet følgende svar:
”skabe internationale relationer, vi ikke kan klare selv”, ”virkeliggøre lønsomme forretningsidéer”, ”gøre det interessant for udenlandske eksperter at arbejde i Danmark” og ”Dronningen skal køre elbil.”

Hvad der er mest realistisk må den opmærksomme læser selv vurdere, men ved åbningen var det i alt fald tydeligt, at der er store forventninger til klyngen. De forventninger vil der blive gjort meget for at indfri fra regeringens side lovede Klima- og Energiminister, Lykke Friis, der var blandt talerne.

”Danmark skal være et grønt vækstforum, der er i stand til at får de grønne idéer ud i verden. Derfor vil vi tilbyde excellente rammevilkår for de virksomheder, som vil være en del af klyngen – og lade de bedste virksomheder vinde. Let the race begin!” lød det fra Lykke Friis.

Copenhagen Cleantech Cluster er finansieret med 145 millioner kroner over de næste fem år, og er dermed blandt de største investeringer af sin slags i Danmark. 50 procent kommer fra EU, 25 procent fra Vækstforum Hovedstaden og Vækstforum Sjælland og 25 procent fra en række af landets førende cleantech-virksomheder, videninstitutioner og organisationer.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

04.04.2025Denteks A/S

Sponseret

Bæredygtigt arbejdstøj og linned

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø