Nyt dansk forum for havplast officielt lanceret

Tirsdag d. 4. december blev Ocean Plastic Forum officielt sat i søen af bl.a. udviklingsminister Ulla Tørnæs. Bag initiativet står en række partnere, der i høj grad vil skabe samarbejde og ikke mindst handling ved at gøre markedsmulighederne tydelige.

Ocean Plastic Forum skal være med til at bekæmpe havplast i hele verden..

06.12.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Plastforurening i verdenshavene er ikke et problem, der ser ud til at gå væk inden for en overskuelig fremtid, snarere tværtimod. Derfor vil et dansk initiativ gøre sit til at få både bremset tilførslen af plastik til oceanerne, og til at få fjernet de mange millioner tons, der allerede flyder rundt.

Læs også: Dell og Lonely Whale vil bekæmpe havplast

The Ocean Plastic Forum blev officielt lanceret i tirsdags, d. 4. december, ved et event hos Danske Rederier, der er blandt de mange partnere bag foreningen. For at markere selve kickoff’et fremhævede udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) behovet for at tage hånd om den voksende udfordring.

”Mængden af plast, der bliver produceret på verdensplan, fortsætter med at stige voldsomt, og det samme vil den andel, der ender i vores have, hvis vi ikke gør noget her og nu. Derfor er dette initiativ så nødvendigt, og vi ser frem til samarbejdet med industrien”, sagde hun.

Ocean Plastic Forum tæller i alt 16 aktører (se faktaboks), med Udenrigsministeriet, som Ulla Tørnæs som minister for udviklingssamarbejde sorterer under, som repræsentant for den offentlige sektor. Derudover er det en bred palet af virksomheder og organisationer, der er med om bord, og det er en vigtig pointe.

Et af foreningens formål er således at ’arbejde for at danske virksomheder, iværksættere og andre klargøres til samarbejdet om at få plasten op af havet og behandle den’, som det hedder. Det skal bl.a. ske ved at gøre markedsmulighederne synlige og gøre nemmere for danske virksomheder at være med til at løse problemet.

Neha Mehta fra Desmi forklarede om selskabets EnviRo-Clean-projekt, der primært skal tackle plastforurening i floder. Foto: Anders Kampmann.

Teknologi og forretningsmodeller
”Ocean Plastic Forum er oprettet som en ramme, der støtter industrien i at opfylde markedets behov.  Der omfatter også et støttesekretariat med viden, forskning, udvikling og information om plast i oceanerne – set fra den cirkulære økonomis perspektiv”, sagde Ocean Plastic Forum formand, Niels Larsen, der også er næstformand i Maskinmestrenes Forening.

Udviklingen af teknologi og forretningsmodeller til indsamling af plast fra havet, floderne, kysterne og oceanerne verden over et centralt for det nye forum, og her er en virksomhed som Desmi og initiativet EnviRo-Clean et godt eksempel på, hvordan det kan gribes an.

”Vi kan levere præcist tilpassede inddæmnings- og opsamlingsløsninger, som gør det muligt at håndtere problemet så tæt på de største kilder som muligt, nemlig de store floder, som langt størstedelen af den store mængde plastaffald kommer fra”, forklarede projektets chef, Neha Mehta, ved lanceringen.

Partnere i Ocean Plastic Forum

Maskinmestrenes Forening, Plastic Change, Plastindustrien, DESMI Ro-Clean, Danske Maritime, Port Environment, Plast Center Danmark, DAKOFA, Reaktor & Denova, DTU Maritime og Aqua, Roskilde Universitet (RUC), Ingeniører uden Grænser (IUG), Fiskeri- og Søfarts Museet, KIMO, NT Offshore og Udenrigsministeriet.

Også Maersk Supply Services var på plads og fortalte, ved strategichef Jonas Agerskov, om selskabets erfaringer med opsamling af plast i Stillehavet gennem Ocean Cleanup-projektet, som tidligere omtalt her på CSR.dk.

Læs også: Eksperter er ’bekymrede’ over Ocean Cleanup-projekt – Ocean Cleanup afviser kritik

Ocean Plastic Forum vil gerne have nye medlemmer, hvis disse som en ’essentiel del af deres drift arbejder indenfor en af de primære eller sekundære aktiviteter’ i foreningens værdikæde, som det beskrives. Private medlemmer skal have ’en dokumenteret videnskabelig eller kommerciel interesse’ på området.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams