Nyt initiativ skal gøre plastforbrug cirkulært

Med ’Forum for cirkulær plastemballage’ vil Plastindustrien sørge for, at en langt større andel af den plastbaserede indpakning skal kunne genbruges, til gavn for både natur og økonomi. Tre konkrete projekter skal sættes i gang inden for et halvt års tid.

Forbruget af plastemballage skal i langt højere grad end i dag gå i ring. Det skal nyt initiativ fra Plastindustrien hjælpe til med..

10.08.2017

CSR.dk

Den opgave har Plastindustrien, der er brancheorganisation for plastvirksomheder i Danmark, taget til sig og oprettet ’Forum for cirkulær plastemballage’, der som navnet antyder skal sørge for, at en langt større del af plastemballagen bliver fastholdt i en cirkulær økonomi, hvor dens ressourcer kan genanvendes.

Plastikemballage er i høj grad en medalje med to sider. På den ene beskytter den sit indhold og forlænger holdbarheden af fx fødevarer markant, hvilket er med til at minimere madspild. Flere undersøgelser konkluderer derfor, at plastemballage overordnet bidrager positivt til vores CO2-aftryk.

På den anden side bliver alt for lidt emballage indsamlet og genanvendt – både i Danmark og globalt – og plastemballage er en af de affaldstyper, der oftest ender i naturen og i havet. Af de 323.000 tons plastaffald, der årligt bliver genereret i Danmark, udgør emballage to tredjedele, og det er her, det nye forum skal sætte ind.

Folkene bag

Beslutningstagergruppen består på nuværende tidspunkt af:

  • Christina Busk, Plastindustrien
  • Sine Beuse Fauerby, Danmarks Naturfredningsforening
  • Gitte Buk Larsen, Aage Vestergaard Larsen A/S
  • Ulf Arnesson, Stena Recycling
  • Henning Sandal, Færch Plast
  • Malene Teller Blume, COOP
  • Karen Marie Tyberg, Arla
  • Maja Rosenstock, Aarstiderne
  • Lars Skjold Frederiksen, RPC Superfos
  • Anders Top Haustrup, Plus Pack
  • Anette Priess Gade, Styropack
  • Kjeld Pedersen, Kellpo
  • Pia Dahlin, BASF
  • Sofie Kastbjerg, Teknologisk Institut
  • Carsten Bach, Liberal Alliance
  • Christian Poll, Alternativet

Fagfolk skal sikre konkrete facitter
Som Plastindustrien beskriver det, skal forummet konkret levere følgende resultater:

  • En fælles vision, der beskriver det overordnede og visionære danske mål for fremtidens plastemballage i en cirkulær økonomi.
  • Et fælles roadmap til at realisere vores vision: Hvilke muligheder og barrierer er der? Hvordan overkommer vi barriererne og griber mulighederne? Og i hvilken rækkefølge bør indsatsen prioriteres?
  • Minimum tre konkrete projekter er sat i gang for at omsætte tankerne fra det fælles roadmap til handling

Til det formål har brancheorganisationen sigtet efter at ”sammensætte forummet, så det består af repræsentanter fra hele værdikæden omkring emballage”, hvilket skal ”sikre, at status quo bliver udfordret”, som det hedder.

Forummets deltagere bliver delt i en beslutningstagergruppe og fire separate arbejdsgrupper, der skal skabe grundlaget for en ”effektiv proces med bredt ejerskab”. Førstnævnte gruppe har ansvaret for at sætte visionen og definere temaer for de fire arbejdsgrupper.

Læs også: Tendens: Stigende interesse for, men mangel på, genanvendelse af plast

Som eksempler på temaer angiver Plastindustrien design til genanvendelse, design, der minimerer madspild, bioplast og indsamlings- og tilbagetagningsordninger. Ud fra disse skal arbejdsgrupperne så finde ud af, hvordan visionen kan blive til virkelighed og på den baggrund sætte gang i de minimum tre konkrete projekter, der er initiativets slutmål. Tidshorisonten er relativt kort; forummets arbejde forventes afsluttet primo 2018.

-AK

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.02.20263H Law

Sponseret

Status på EU’s Green Claims Directive: På pause - men ikke uden betydning

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense