Nyt initiativ skal gøre plastforbrug cirkulært

Med ’Forum for cirkulær plastemballage’ vil Plastindustrien sørge for, at en langt større andel af den plastbaserede indpakning skal kunne genbruges, til gavn for både natur og økonomi. Tre konkrete projekter skal sættes i gang inden for et halvt års tid.

Forbruget af plastemballage skal i langt højere grad end i dag gå i ring. Det skal nyt initiativ fra Plastindustrien hjælpe til med..

10.08.2017

CSR.dk

Den opgave har Plastindustrien, der er brancheorganisation for plastvirksomheder i Danmark, taget til sig og oprettet ’Forum for cirkulær plastemballage’, der som navnet antyder skal sørge for, at en langt større del af plastemballagen bliver fastholdt i en cirkulær økonomi, hvor dens ressourcer kan genanvendes.

Plastikemballage er i høj grad en medalje med to sider. På den ene beskytter den sit indhold og forlænger holdbarheden af fx fødevarer markant, hvilket er med til at minimere madspild. Flere undersøgelser konkluderer derfor, at plastemballage overordnet bidrager positivt til vores CO2-aftryk.

På den anden side bliver alt for lidt emballage indsamlet og genanvendt – både i Danmark og globalt – og plastemballage er en af de affaldstyper, der oftest ender i naturen og i havet. Af de 323.000 tons plastaffald, der årligt bliver genereret i Danmark, udgør emballage to tredjedele, og det er her, det nye forum skal sætte ind.

Folkene bag

Beslutningstagergruppen består på nuværende tidspunkt af:

  • Christina Busk, Plastindustrien
  • Sine Beuse Fauerby, Danmarks Naturfredningsforening
  • Gitte Buk Larsen, Aage Vestergaard Larsen A/S
  • Ulf Arnesson, Stena Recycling
  • Henning Sandal, Færch Plast
  • Malene Teller Blume, COOP
  • Karen Marie Tyberg, Arla
  • Maja Rosenstock, Aarstiderne
  • Lars Skjold Frederiksen, RPC Superfos
  • Anders Top Haustrup, Plus Pack
  • Anette Priess Gade, Styropack
  • Kjeld Pedersen, Kellpo
  • Pia Dahlin, BASF
  • Sofie Kastbjerg, Teknologisk Institut
  • Carsten Bach, Liberal Alliance
  • Christian Poll, Alternativet

Fagfolk skal sikre konkrete facitter
Som Plastindustrien beskriver det, skal forummet konkret levere følgende resultater:

  • En fælles vision, der beskriver det overordnede og visionære danske mål for fremtidens plastemballage i en cirkulær økonomi.
  • Et fælles roadmap til at realisere vores vision: Hvilke muligheder og barrierer er der? Hvordan overkommer vi barriererne og griber mulighederne? Og i hvilken rækkefølge bør indsatsen prioriteres?
  • Minimum tre konkrete projekter er sat i gang for at omsætte tankerne fra det fælles roadmap til handling

Til det formål har brancheorganisationen sigtet efter at ”sammensætte forummet, så det består af repræsentanter fra hele værdikæden omkring emballage”, hvilket skal ”sikre, at status quo bliver udfordret”, som det hedder.

Forummets deltagere bliver delt i en beslutningstagergruppe og fire separate arbejdsgrupper, der skal skabe grundlaget for en ”effektiv proces med bredt ejerskab”. Førstnævnte gruppe har ansvaret for at sætte visionen og definere temaer for de fire arbejdsgrupper.

Læs også: Tendens: Stigende interesse for, men mangel på, genanvendelse af plast

Som eksempler på temaer angiver Plastindustrien design til genanvendelse, design, der minimerer madspild, bioplast og indsamlings- og tilbagetagningsordninger. Ud fra disse skal arbejdsgrupperne så finde ud af, hvordan visionen kan blive til virkelighed og på den baggrund sætte gang i de minimum tre konkrete projekter, der er initiativets slutmål. Tidshorisonten er relativt kort; forummets arbejde forventes afsluttet primo 2018.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V