Pensionsselskaber halter bagefter på biodiversitetsområdet

I går startede FN’s topmøde, COP15, i Montreal i Canada. Biodiversitet er på dagsordenen og her skal danske pensionskasser for alvor i gang, hvis de vil være frontløbere på området, viser rapport.

Pensionskassernes manglende investeringer, som fremmer og bevarer biodiversitet, kan ligge i manglende retningslinjer på området. Arkivfoto..

08.12.2022

CSR.dk

Mens danske pensionsselskaber er gået forrest i kampen mod klimaforandringerne, er det ikke mange pensionskroner, der bliver målrettet til at afbøde den naturkrise, som verden også står i.

En rapport fra F&P viser, at det kun er omkring 3 ud af 14 danske pensionsselskaber, der i øjeblikket arbejder med en ny rapporteringsstandard for biodiversitet, TNFD.

Alle 14 pensionskasser arbejder dog efter den tilsvarende standard for klimaet, TCFD.

Det skriver Finans.

Læs også: Pensionsselskaber: Bæredygtighedsrapport favoriserer de store aktører

Tom Vile Jensen, underdirektør i F&P, forklarer, at grunden kan findes i de miljømål, som man i EU trækker ned over den finansielle sektor, der hovedsageligt handler om klima.

EU’s miljømål indeholder også punkter med biodiversitet, men man regner med, at de først bliver vedtaget i løbet af 2023.

Ifølge Kristina Øgaard, rådgiver for den finansielle sektor om bæredygtighed hos konsulenthuset Accenture, er biodiversitet desuden et svært område at måle på, og derfor mener hun, at det er forståeligt, at pensionsselskaberne halter bagud på området.

Læs også: Rapport: Flere pensionsselskaber nøler med aktivt ejerskab

Det kan FN’s topmøde, COP15, i Montreal i Canada måske hjælpe med. I går begyndte mødet, hvor 200 lande skal nå til enighed om en aftale, der rummer fælles målsætninger for, hvordan man kan bevare biodiversitet – i stil med Parisaftalen fra 2015.

Og en rapport fra World Economic Forum, der viser, hvordan halvdelen af den internationale BNP er bundet op omkring verdens ressourcer, er også grunden til, at Mads Steinmüller, chef for ansvarlige investeringer i Danica Pension, vender snuden mod COP15 i næste uge.

”Det er virkelig tankevækkende, at over halvdelen af verdens BNP enten er moderat eller meget påvirket af biodiversiteten og naturen. Derfor er vi som investor også nødt til at forstå, hvordan det kommer til at påvirke vores investeringer, hvis den natur eller de materialer, som virksomhederne bruger, ikke længere er tilgængelige,” siger han til Finans.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom