Plads til flere slags hjerner

Neurodiversitet bliver stadig mere udbredt i virksomhedernes inklusionsarbejde. Ifølge Lederenes direktør handler det om at finde fælles løsninger.

21.08.2024

CSR.dk

De seneste år har man på Folkemødet kunne opleve resultaterne af en slags fremtidsquiz for virksomhedernes arbejde med social bæredygtighed. Og i 2023 forudsagde en af deltagerne, at ”neurodiversitet” ville blive et nyt fokusområde. 

En artikel i Finans Impact tyder på, at forudsigelsen holdt! Her fremgår det nemlig, at både Danske Industri, Lederne og chefer i ATP, Nordea og ISS bekræfter, at ”begrebet neurodiversitet for alvor er rykket ind på ledelsesgangene”. 

»Vi kigger ind i en fremtid med et arbejdsmarked under pres. Vi har flere, der bliver ældre, og færre i den erhvervsaktive alder. Så at få alle kræfter og talenter i spil bliver afgørende,« siger Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne, til Finans Impact.

Pas på ikke at komplicere det

I Dansk Industri melder man om et stemningsskifte i mange virksomheder, hvor det er blevet mindre tabuiseret at have en diagnose eller være neurodivergent, og der er kommet større åbenhed om at mennesker, der ikke helt fungerer som flertallet, ofte kan tilføre arbejdspladsen noget andet.

Bodil Nordestgaard Ismiris opfordrer til, at virksomhederne ikke får gjort personer med diagnoser til et problem.

»Jeg tror virkelig, at det handler om at være åben og nysgerrig og spørge ind til, hvordan kan vi løse det sammen? Og indrette arbejdspladsen og arbejdstiden i forhold til det. Det er klart, at der er nogle jobfunktioner, som egner sig mere end andre. Og så må man prøve sig lidt frem og finde fælles løsninger. Vi må ikke gøre det til en kompliceret størrelse,« siger hun.

Finans Impact fortæller om løsninger som f.eks. buddy-ordninger, en arbejdsplads væk fra de åbne kontorlandskaber, tilladelse til at have sin servicehund med på arbejde.   

- EHS

Hvad er neurodiversitet?

Ordet neurodiversitet dækker over den variation af hjerners funktion, vi ser hen over en gruppe af mennesker – fx en arbejdsplads eller befolkning. Begrebet rummer både neurotypiske og neurodivergente personer.

Neurodivergent betyder, at en hjerne har atypiske karakteristika, og kan diagnosticeres med fx autisme, adhd, ordblindhed, ocd eller Tourettes syndrom. 

Neurotypisk er det begreb man bruger til at tale om flertallet, men uden at bruge ordet ”normal” 

Man anslår at 15-20 procent af en befolkning har neurodivergente hjerner. Den mest udbredte diagnose er adhd. 

Kilde: Specialisterne

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

28.03.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Hjælp til familier, der har børn med livstruende sygdomme

28.03.2025CSR.dk

Fra frontløber til bundplads: Lego ramt af Trump-chok?

26.03.2025CSR.dk

Systemet er problemet: Klimaretfærdighedens indtog i klimakampen

26.03.2025Give Steel A/S

Sponseret

Stål og svejsetråd er bærende fundament i Thomas’ nye liv

25.03.2025CSR.dk

Ny afsløring understreger migrantarbejderes udsatte position på arbejdsmarkedet

18.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

BV Talks - Om Bæredygtighed

13.03.2025CSR.dk

Nyt motionsløb forener miljø og fællesskab

12.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Ledelse af en Mangfoldig Arbejdsstyrke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online