Presset på betonbranchen for grøn omstilling stiger

Betonvirksomheder kan ikke fortsætte sit arbejde uden at øge graden af bæredygtighed. Sådan lyder det fra både politisk side, investorer og nu også bygherrer. Og branchen ”lægger sig fladt ned”.

Når investorerne stiller grønne krav til bygherrerne må disse krav i sidste ende også stilles til betonleverandørerne. Foto: 123RF.

20.12.2022

CSR.dk

Byggebranchen skal ikke længere lade sig hundse rundt med af betonbranchen. I stedet skal krav om bæredygtighed nu på bordet, lyder det fra Hans-Bo Hylding, der er adm. direktør i FB Gruppen, kendt for en række bolig- og erhvervsbyggerier.

”Betonbranchen er jo herremændene i byggebranchen, og vi andre er tjenerne. Virksomhederne bestemmer rigtig meget, men sådan bliver det ikke ved med at være”, siger han ifølge Nordiske Medier.

Hvor FB Gruppens projekt Grønttorvet i Valby, der blev planlagt i 2016, er blev bygget med betonelementer og mursten, skal det ikke være fremtiden for bygherrens projekter, hvis ikke betonbranchen formår at omstille sig.

”I dag vil mine og andres kunder, udenlandske og danske investorer og pensionskasser, spørge, hvorfor du ikke benytter træ og andre mere bæredygtige materialer. Dengang spurgte de kun til pris og beliggenhed, men nu er det en anden tid og der er også lovgivning på vej, som vi alle skal forholde os til - og samarbejde om,” siger Hans-Bo Hylding.

Han forklarer, at når investorerne stiller grønne krav til bygherrerne må disse krav i sidste ende også stilles til betonleverandørerne. Af netop den grund nytter det heller ikke noget, hvis branchen blot hæver priserne, når graden af bæredygtighed stiger.

For selvom beton er et godt materiale til langtidsholdbart byggeri, så findes der efterhånden alternativer såsom træ, hvis priserne hæves.

Læs også: Opråb fra byggebranchen: Lad pris glide i baggrunden, så vi kan finde de bæredygtige løsninger

”Jeg får kravet fra mine investorer, og derfor får betonbranchen dem også. Og hvis vi ikke samarbejder, så når vi ikke i mål. For hvis betonbranchen hæver priserne med 20 procent, så sker der en kraftig opbremsning i 2023, ” siger Hans-Bo Hylding og forklarer videre:

”I forvejen tror jeg, det bliver rigtig hårdt for rigtig mange af os i 2023, og når vi bliver presset, må vi rykke sammen. Vi skal finde løsninger, så det ikke bliver dyrere, men bedre at bygge.”

Claus Bering, adm. direktør i CRH Concrete og formand for DI Byggeri, er klar over det, og som han siger:

”Vi er allerede på vej, og det bliver helt vildt de næste tre år. Vi lægger os med andre ord fladt ned, for vi ved i branchen, at der skal andre ting til i byggeriet.”

Både Aalborg Portland og CRH Concrete har mål om at reducere CO2-udledningen med 25 procent i 2030 og at være CO2-neutral i 2050.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

07.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

02.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

01.04.2025Fristads Kansas

Sponseret

I front i tekstilbranchen: Virksomhed har cirkulær produktion i kernen af sin forretning

31.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

25.03.2025CSR.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

24.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Produkt: Merten M-Pure CE60 Installationsmateriel – med udvalgte produkter i genbrugsmaterialer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø