Rapport: Leverandøraudits virker ikke som de skal

Audits af leverandører gør ikke det, de burde, nemlig forbedre forholdene i verdens forsyningskæder. I stedet er de med til at fastholde en usund status quo, fastslår britisk rapport.

Beklædningsindustrien er blandt de udsatte sektorer, hvor audits ikke virker ordentligt, ifølge en britisk rapport..

25.01.2017

CSR.dk

Er audits af leverandører effektive til at identificere manglende overholdelse af regler og til at hæve standarder? Hvad betyder audit-regimet for regeringer og NGO’er, hvor ligger magten i dette regime, og i hvis interesse fungerer det ultimativt?

Læs også: Mange veje til den ansvarlige forsyningskæde

Disse (og flere spørgsmål) knytter sig ifølge to britiske forskere, Genevieve LeBaron og Jane Lister fra Sheffield Political Economy Research Institute, til hele den internationale supply chain-industris etiske bedømmelsesmaskineri. Sager som diverse slaveriforhold, Rana Plaza-katastrofen og de generelle problemer omkring arbejds- og miljøforhold sår, mener de to, således en del tvivl om hele auditsystemets opbygning og effekt.

I en rapport, Ethical Audits and the Supply Chains of Global Corporations, søger de derfor at svare på ovenstående spørgsmål, for på den måde at kaste lys over det, de kalder ”et overset forhold” omkring de nævnte sager, nemlig at de i adskillige tilfælde opstår på fabrikker og andre produktionssteder, der er certificerede og underlagt audits.

Og deres konklusioner er ikke specielt positive. På baggrund af en stribe interviews og nye beviser når rapporten frem til at:

  • Auditregimet ’virker’ for virksomhederne, men fejler for arbejderne og planeten. Misbrug, dårlige arbejdsforhold og miljømæssig degradering er udbredt i globale forsyningskæder.
  • Audits er ineffektive når det kommer til at finde, rapportere eller udbedre problemer med miljø- og arbejdsforhold i forsyningskæderne. I stedet forstærker de eksisterende forretningsmodeller og fastholder dermed status quo på området.
  • Auditregimet, med støtte fra NGO’er, reducerer staternes rolle omkring regulering af virksomheders opførsel og re-orienterer global corporate governance i retning af interesserne hos det private erhvervsliv og væk fra sociale fremskridt.

Derudover påpeger rapporten at magten i auditsystemet, og herunder også evnen til at ændre tingenes tilstand, i høj grad ligger hos virksomhederne. Eksempelvis kan de vælge at benytte en tredjepart til at udføre audits i stedet for at gøre det in-house, hvilket højner legitimiteten i arbejdet.

Læs også: Apple tjekker hele forsyningskæden for konfliktmineraler

Virksomhederne kan i langt større omfang også vælge at offentliggøre information og komplette resultater fra audits i stedet for kun ”selektive og tilpassede oplysninger”, som forfatterne formulerer det. Endelig kan virksomhederne også lade sig guide meget mere konkret og målrettet af audits, således at man arbejder langt mere direkte på at håndtere sine udfordringer.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

02.11.2026CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart