Regeringen: Øget affaldssortering skal sænke CO2-udledningen

Plastikaffald skal ud af forbrændingsanlæggene og danskerne skal sortere affald i langt højere grad. Det skal blandt andet ske ved at sortere i ti forskellige typer affald, lyder det i et nyt udspil fremsat af regeringen.

For at sænke den CO2-udledning, der er ved affaldsafbrænding, vil regeringen have danskerne til at sortere i ti typer af affald..

18.05.2020

CSR.dk

En shampooflaske, en kødbakke eller en frysepose ryger i skraldespanden og ind i forbrændingsanlægget med udledning af CO2 til følge. Det skyldes især, at afbrænding af plastikaffald i danske forbrændingsanlæg udleder store mængder CO2.

Der forbrændes 370.000 tons plastikaffald om året i Danmark. Hvis ikke der tages initiativer til at reducere udledningerne, forventes forbrændingsanlæggene at stå for 1,5 millioner tons udledt CO2 i 2030. Det svarer til omkring 3,6 procent af de nationale udledninger. Den CO2-regning vil regeringen have ned.

Læs også: ”Genbrug uden cirkulær økonomi er jo bare et beskæftigelsesprojekt”

Derfor foreslår regeringen nu en række initiativer til at sikre langt mere genanvendelse og meget mindre forbrænding. Visionen er en klimaneutral affaldssektor i 2030, og målet er at fjerne 80 procent af plastikaffaldet fra forbrændingsanlæggene i 2030. 

Omfattende affaldssortering
Et af initiativerne er at strømline affaldssorteringen, blandt andet ved at dele affaldet op i ti forskellige kategorier. Det gælder både i hjemmet og på arbejdspladserne, så det bliver nemmere, når der skal sorteres langt mere affald til genanvendelse. 

Det skal gøres på samme måde uanset, hvor i landet man er og det skal være tæt på hjemmet.

“Vi forbrænder alt for meget affald og vi genbruger og genanvender for lidt. Plastik fra f.eks. kødbakker, shampooflasker og tøj ender i naturen eller bliver brændt af og udleder CO2, så genanvendelse af plastik er en vigtig del af at løse klimakrisen. Derfor beder vi nu danskerne om at affaldssortere mere og gøre en grøn forskel ved skraldspanden. Det er en stor opgave, og det kræver, at vi samtidig med klimaaffaldsplanen sikrer, at det rent faktisk nytter at sortere”, siger miljøminister Lea Wermelin (S).

Ifølge forslaget skal affaldet sorteres i følgende ti kategorier:

  • Mad
  • Papir
  • Pap
  • Metal
  • Glas
  • Plast
  • Teksil
  • Fødevarekartoner
  • Restaffald
  • Farligt affald

For at mindske selve antallet af affaldsspande, vil regeringen gøre det muligt at sammenlæge nogle affaldstyper i ét rum. Det omfatter blandt anden papir og pap samt metal og glas. Derudover vil affaldsspandene have standardiserede piktogrammer til de ti fraktioner, så danskerne ved, hvor det enkelte affald skal smides ud. 

Bydes velkommen med åbne arme
Regeringens udspil om affaldssorteringen vil tilsyneladende også være spiseligt for de fleste danskere. Det viser en ny undersøgelse fra Ingeniørforeningen, IDA, blandt 2.000 danskere foretaget af Userneeds. Her svarer seks ud af ti, at de er klar til at sortere mere affald, og 80 procent mener, at affaldet skal sorteres ens, uanset hvor i landet man bor.

Udover at danskerne går ind for ensartet sortering i private hjem, er over 80 procent enten enig eller helt enig i, at offentlige institutioner skal sortere på samme måde som i private husholdninger.

Læs også: Salling Group vil have mere genbrug og mindre plast i emballagen

”Hos IDA mener vi, at det er godt at vores håndtering af affald bliver koblet sammen med klimaindsatsen. Danskernes er villige til at bidrage til et bedre klima, og affaldssortering er blevet en del af hverdagen, som mange slet ikke sætter spørgsmålstegn ved”, siger IDAs formand, Thomas Damkjær Petersen.

Formanden håber derudover, at resultatet af de kommende forhandlinger vil resultere i en plan for en egentlig omstilling til cirkulær økonomi på affaldsområdet:

”Det her handler ikke blot om at leve op til krav fra EU, men om at Danmark udnytter chancen for at blive et foregangsland for cirkulær økonomi", siger han.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense