SDG’er og bæredygtighed vinder frem hos danske virksomheder

Ansvarlighed og FN’s Verdensmål rykker gradvist højere op på dagsordenen i de danske virksomheder, viser to undersøgelser. Engagement fra topledelsen er afgørende. Og så er Danmark blandt de bedste i Europa på eksport af bæredygtige løsninger.

Danske virksomheder tager i stigende grad bæredygtighed og Verdensmål til sig i deres strategier, viser DI's undersøgelse..

26.02.2019

CSR.dk

Det går fremad med kendskabet til og brugen af FN’s 17 Verdensmål i det danske erhvervsliv, ligesom diverse bæredygtighedstiltag er på plads i stort set alle virksomheder. Det viser to nye undersøgelser fra Dansk Industri (DI) og Dansk Selskab for Virksomhedsledelse (VL).

Læs også: Sådan skal du rapportere på verdensmålene

I DI’s analyse svarer 93 procent af de 489 adspurgte virksomhedsledere at de i forskellig grad har introduceret konkrete bæredygtighedstiltag, der forbedrer virksomhedens sociale- og/eller miljømæssige indvirkning på samfundet.

Vi er rigtig gode til at eksportere vores produkter og ekspertise. Det er både godt for de danske virksomheders indtjening og udlandet, hvor produkter og ydelserne efterspørges til den grønne omstilling

Thomas Bustrup

Ligeså mange (94 procent) angiver, at de i forskellig grad har fokus på at forfølge nye forretningsmuligheder, der forbedrer virksomhedens sociale- og/eller miljømæssige indvirkninger på samfundet.

”Vores undersøgelse tegner et klart billede af et dansk erhvervsliv, som i vid udstrækning aktivt tænker bæredygtighedsdagsordenen ind i deres forretning. Både når det handler om bæredygtighed og FN’s 17 Verdensmål”, siger direktør og COO i DI, Thomas Bustrup.

Ifølge DI’s rapport er kendskabet til SDG’erne stigende. 63 procent af DI’s medlemmer svarer således, at de kender til målene, hvilket er en fordobling fra 2017, hvor tallet lå på 32 procent. Samme tendens gør sig gældende i forhold til virksomheder, der har integreret Verdensmålene i deres strategi, hvor andelen er steget fra 12 procent i 2017 til 22 procent sidste år.

Det giver god mening for alle de berømte tre p’er: people, planet and profit, understreger Thomas Bustrup.

”Når virksomheder fokuserer på bæredygtighed og FN’s Verdensmål, så handler det både om at gøre en forskel for kloden og om god og sund forretning. Verdensmålene rummer klare forretningspotentialer for de virksomheder, som formår at levere de nødvendige løsninger, som skal til for at løfte de globale udfordringer”, siger han.

Topledelsen skal tage SDG-ansvaret på sig
Blandt medlemmerne i Dansk Selskab for Virksomhedsledelse er SDG’erne i den grad kendt stof, om end implementeringen af dem halter lidt efter. 96 procent svarer, at de kender til Verdensmålene og 42 procent arbejder med dem, men under 18 procent har gjort målene til en integreret del af deres strategi. 

Skal der ændres på det, skal det ske oppefra, vurderer organisationen.

”Det er tydeligt, at det er engagementet hos virksomhedens topledelse, der er afgørende for, hvorvidt virksomheden arbejder med Verdensmålene som del af deres forretning. I de virksomheder, der har integreret Verdensmålene i forretningen, er forankringen drevet af CEO'en”, siger adm. direktør i VL, Ida Bratting Kongsted, og fortsætter:

”Vores undersøgelse viser, at det hovedsageligt (over 58 procent af de adspurgte) er det sociale ansvar og i mindre grad det afgørende forretningsmæssige perspektiv, der driver virksomheders arbejde med Verdensmålene”.

Dansk grøn eksport i europæisk top
DI’s undersøgelse viser desuden, at Danmark er blandt de bedste i Europa på eksport af bæredygtige løsninger. Dansk eksport af grøn energiteknologi er nr. 1 blandt EU15, mens Danmark indtager en andenplads i EU15 indenfor eksport af vandløsninger og fødevareingredienser.

Læs også: Eksport af miljøvenlige varer og tjenester stiger

”De danske virksomheder er blandt verdens førende, når det kommer til grøn teknologi og vand. Undersøgelsen viser, at vi er rigtig gode til at eksportere vores produkter og ekspertise. Det er både godt for de danske virksomheders indtjening og udlandet, hvor produkter og ydelserne efterspørges til den grønne omstilling”, siger Thomas Bustrup.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus