Sellpy, Sveriges største onlineplatform for secondhand, lanceres i 20 nye lande, og Danmark er iblandt

Siden 2014 har Sellpy tilbudt kunder at købe og sælge secondhand online på en nem og enkel måde. I løbet af det seneste år har Sellpy etableret sig i Tyskland, Holland og Østrig og er nu klar til at indtage 20 nye lande i Europa.

03.09.2021

CSR.dk

Secondhand er et af de hurtigst voksende markeder inden for modeindustrien, og tilbyder kunder en mere bæredygtig og moderne shoppingoplevelse. Sellpys kunder kan købe et bredt udvalg af kvalitetstjekket secondhand-tøj og accessories online og kan ligeså nemt sælge ting, de ikke længere bruger, ved at sende det til Sellpy, som tager sig af hele salgsprocessen.

I juni sidste år tog virksomheden sit første internationale skridt og lancerede i Tyskland, og i februar i år rykkede de videre til Holland og Østrig. Nu vokser Sellpy og lancerer sin online platform for salg af kvalitetstjekkede secondhand-varer i 20 lande i Europa, heriblandt Danmark.

”Hvert stykke tøj, der købes brugt, sparer vores planet for mange ressourcer. Efterspørgslen på vores nye markeder vokser hurtigt, og derfor er det et stort skridt for os at udvide, så flere kunder i Europa får mulighed for at leve mere cirkulært”, fortæller Gustav Wessman, Head of Expansion, Sellpy.

For at imødekomme et voksende ønske fra europæiske kunder har Sellpy igangsat et samarbejde med H&M Groups værdikæde, hvilket betyder, at Sellpy har adgang til et moderne varehus i Poznań, Polen, samt en service omkring distribution, kvalitetskontrol af tekstiler og andre gøremål i forbindelse med ordrer. Sellpy vil på denne måde have nye varehuse, der tager sig af varer for kunder udenfor Sverige, og varehusene kan tilbyde en hurtigere og tættere varehåndtering for kunder i Centraleuropa.

Læs også: Kreativiteten skal drive bæredygtigheden i modebranchen, mener forsker

H&M group begyndte et strategisk partnerskab med Sellpy tilbage i 2015 gennem virksomhedens investeringsarm H&M CO:LAB. Sellpys cirkulære forretningsmodel er i komplet linje med H&M’s vision om at blive fuldkommen cirkulær.

Om Sellpy Sellpy er Sveriges største online secondhand-platform. Kunder kan vælge enten at sælge tøj og accessories ved at pakke en pose og sende den direkte til Sellpy, der så tager sig af hele salgsprocessen, eller de kan købe varer fra et bredt sortiment, der inkluderer mere end 10.000 forskellige brands. Siden Sellpys start i 2014, er mere end 9 millioner brugte beklædningsgenstande blevet solgt, og flere milliarder liter vand og tons CO2 er blevet sparet. Få mere information her.

Nye salgsmarkeder Sellpy lancerer sin onlineplatform i Belgien, Bulgarien, Kroatien, Danmark, Estland, Finland, Frankrig, Ungarn, Irland, Italien, Letland, Litauen, Luxemburg, Polen, Portugal, Rumænien, Slovakiet, Slovenien, Spanien og Tjekkiet. Til at starte med, er det kun muligt for danske kunder at købe tøj og accessories på Sellpy. Salgsfunktionen aktiveres i den nærmeste fremtid.

- MTN

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00