Undersøgelse: Brug af kemikalier presser kloden til det yderste

Et hold af forskere har netop offentliggjort et studie, der konkret viser, hvor meget vores brug af kemikalier belaster kloden.

I dag indgår kemikalier i en stor del af vores hverdagsprodukter. Det er katastrofalt for kloden, viser en ny undersøgelse. Arkivfoto..

19.01.2022

CSR.dk

Brugen af kemikalier er i dag et hverdagsforetagende – vi bruger kemikalier i alt fra medicin til spredning af pesticider på marken. Og det viser sig for at have katastrofale konsekvenser for kloden og dens økosystemer.

Det viser et nyt, banebrydende studie, som 14 forskere står bag. De har ikke kun fundet en af klodens ni planetære grænser, men også vurderet, at den grænse for længst er overskredet.

Læs også: Store virksomheder omlægger friserede græsarealer til biodiversitetsvenlige grønne åndehuller

I 2009 blev disse grænser først defineret og relaterer sig til klodens stabilitet, som den har befundet de sidste 10.000 år. Ozonlaget, biodiversitet, skove og ferskvand hører også ind under grænserne, hvor to har manglet; den ene omhandler brugen af kemikalier og den anden om aerosoler i atmosfæren.

Svært at måle
Det har været en udfordring for forskerne at måle koncentrationen af kemikaliebrug og konsekvenserne heri, da man ikke har haft nogle målemetoder at sammenligne med.

Derfor har de brugt en kombination, der inkluderer, hvor hurtigt kemikalier bliver produceret og i hvor høj grad, de kan findes i naturen. Og resultatet er ikke opmuntrende.

De vurderer nemlig, at omkring 350.000 forskellige typer af kemikalier er tilgængelige på markedet, hvor flere af dem er uregulerede og mange ender ude i naturen.

”Den hastighed, som man finder forureningskilder i naturen på, overskrider langt den kapacitet, som regeringer har til at vurdere den globale og regionale risiko - og i det hele taget til at håndtere eventuelle problemer”, siger en af medforfatterne til studiet, Bethanie Carney Almroth fra University of Gothenburg.

Uvisse konsekvenser
Derudover advarer forskerne om, at der stadig findes mange uvisheder når det kommer til konsekvenserne af kemikalier, som ender ude i naturen. Det kan vi blandt andet se ved brugen af plast, som de også har undersøgt i studiet.

Læs også: Danskerne har for lidt viden om biodiversitet

De har fundet, at plast nu fylder dobbelt som meget som massen af pattedyr, og omkring 80 procent af al plast, der er produceret, også ender i miljøet. Da plast indeholder flere typer af kemikalier, kan nedbrydningen i naturen skabe flere kemiske forbindelser, som kan skade miljøet på andre og nye måder.

For fremover at mindske brugen af kemikalier til ny produktion af blandt andet plast, mener forskerne, at vi har brug for at omstille samfundet til at være cirkulært.

"Det er virkelig vigtigt, at vi overgår til en cirkulær økonomi. Det betyder, at vi skal ændre vores materialer og produkter, så de kan genbruges frem for at blive smidt ud, at vi designer kemikalier og produkter til genanvendelse og laver en langt bedre screening af kemikaliers risici og bæredygtighed samt deres påvirkning på klodens systemer", siger Sarah Cornell, endnu en medforfatter af studiet.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.08.2025CSR.dk

Danske forskere gør genbrug af beton muligt

26.08.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Mål klimaaftrykket på din IT-Løsning

26.08.2025Kinnarps A/S

Sponseret

ABCD - ESG? 7 vigtige bæredygtigheds-forkortelser forklaret

25.08.2025Schneider Electric

Sponseret

Højtydende kontaktor giver nye fordele

25.08.2025CSR.dk

Rekordår for genanvendt elektronik til studiestart

25.08.2025CSR.dk

Københavns Lufthavn kan nu lagre grøn strøm

20.08.2025CSR.dk

Klimaforandringer er en skjult motor bag stigende fødevarepriser

20.08.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Ny certificering i miljøret skal styrke ansvarlig udvikling og projekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket drift

Svanemærket Bygningsdrift er et bedre valg for miljøet, klimaet og beboerne. Servicen opfylder strenge krav til bygningers brugsfase. Både til energi, vand, affald, udemiljø samt kemikalier og byggevarer. Kriterierne fremmer ressourceeffektivitet, reduceret klimapåvirkning og tilpasning til klimaforandring. Kriterierne gavner også bygningers indeklima og har til formål at forlænge bygningens levetid.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBTi Starter Pack: Helping Nordic Businesses Set Science-Based Climate Targets

Registration ends today. The SBTi Starter Pack is a comprehensive online programme designed to equip Nordic businesses with the knowledge and tools they need to commit to the Science Based Targets initiative (SBTi).

Dato

28.08.2025

Tid

13:00

CEMAsys
Webinar
VSME Reporting Made Simple: Why It Matters and How to Get It Right

Don’t miss our upcoming webinar on VSME with our in-house experts Konstantin Heim and Izabella Łęgosz. They will take you through VSME, what it means for your company, and give a tour of CEMAsys new VSME tool!

Dato

28.08.2025

Tid

14:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online