Verdens lunge skal også med til COP21

I sit klimaudspil frem mod decembers store klimatopmøde i Paris lover Brasilien et totalt stop for ulovlig fældning af Amazonas inden 2030, samtidig med at landets CO2-udledning skal nedbringes med 43 procent.

Amazonas er verdens største regnskov. 60 procent af den ligger i Brasilien, som nu lover at stoppe ulovlig skovrydning i sine territorier inden 2030. Foto: Flickr/Sara y Tzunki.

20.10.2015

CSR.dk

Brasilien har fremlagt sine klimaløfter som grundlag for landets deltagelse i den længe ventede klimakonference, COP21, i Paris til december. I lighed med mere eller mindre alle andre lande, vil den sydamerikanske nation reducere sin CO2-udledning betragteligt, men det er et andet, ambitiøst løfte, der har tiltrukket sig opmærksomhed.

Læs også: Verden er endnu langt fra at nå FN’s klimamål

I sin indrapportering, den såkaldte Intended Nationally Determined Contribution (INDC) til FNs klimapanel UNFCCC (United Nations Framework Convention on Climate Change), forpligter Brasilien sig således til ikke alene at skære 43 procent i 2030 sammenlignet med 2005, men også til at fat sat en totalt stopper for ulovlig skovhugst i sin del af Amazonas.

Med et areal på 5,5 mio. km2 er Amazonas verdens største regnskov, og den med afstand største og vigtigste enkelte kilde til rensning af CO2 på Jorden, hvilket også har givet den enorme jungle tilnavnet ’Verdens lunge’ af eksempelvis NGO’en Rainforest Alliance.

Men skoven er under hårdt pres. Ikke alene pga. stigende temperaturer, men også mere direkte menneskelig påvirkning i form af ulovlig skovhugst. Op gennem 1990’erne og frem til 2005 forsvandt der årligt over 20.000 kvadratkilometer (næsten halvdelen af Danmarks samlede areal) regnskov, hvoraf langt størstedelen, 91 procent, blev brugt til græsningsarealer for kvæg.

Skov skal genskabes
Det er dog gået fremad de sidste 10 år, specielt i den brasilianske del af Amazonas, der udgør omkring 60 procent af regnskovens samlede omfang og gør Brasilien til det langt største ’skovejer’ i Amazonregionen. En lovstramning i 2004, der bl.a. mangedoblede bøderaterne, og en kraftigt øget kontrol har således sænket den årlige rydning til ca. 5000 km2.

Ikke desto mindre er massive områder blev fældet siden udviklingen tog fart i 1970’erne, og den kurs vil Brasilien altså nu endegyldigt ændre.

Udover at stoppe den ulovlige afskovning, så vil landet, der i øvrigt lod Amazon-storbyen Manaus være blandt værtsbyerne ved 2014s VM i fodbold, også genskabe 12 mio. hektar (120.000 km2) regnskov frem mod 2030, ligesom yderligere 20 mio. hektar nedgraderede græsningsarealer skal forbedres.

Læs også: Verden blev lidt grønnere sidste år

I tillæg til Amazonregnskovens værdi som økosystem – den er hjemsted for hver 10. kendte dyreart på verdensplan – så fremhæver Brasilien også den sociale dimension som et centralt element i sin klimastrategi, specifikt med fokus på at beskyttet leveområderne for de mange stammesamfund, der stadig lever, i nogles tilfælde stort set komplet isolerede, i og af skoven.

Find flere INDC'er her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

30.04.2025Dagrofa aps

Sponseret

SPAR styrker lokal indsats for en renere natur – nu kan kunderne også være med

29.04.2025Nilfisk

Sponseret

Nilfisk forpligter sig til Net-Zero-mål inden 2040

28.04.2025BSR

Sponseret

Climate and Nature Integration 101: In Conversation with Helen Crowley

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Strategisk ESG-kommunikation

Du lærer at bruge indsigter fra din organisations ESG-indsats til strategisk kommunikation. Dine undervisere Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

30.04.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.05.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

06.05.2025

Sted

Online

Beierholm
Webinar
Biodiversitet i et værdikædeperspektiv (2/2)

Hvordan påvirker din virksomhed biodiversiteten – og hvordan påvirker biodiversiteten din virksomhed? Tilmeld dig vores webinar og få en introduktion til de centrale begreber inden for biodiversitet og økosystemer. Vi undersøger, hvordan de påvirker virksomheders drift og værdikæde, og hvordan du kan arbejde strategisk med dem.

Dato

06.05.2025

Tid

08:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR Hvordan knækker vi affaldskurven og øger genbrug? - de danske ambitioner og tiltag

Hvordan kan vi sikre, at vi ikke blot overholder EU’s krav, men også går forrest i udviklingen af en cirkulær økonomi? Hvordan kan danske virksomheder, organisationer og offentlige instanser samarbejde om at reducere affaldsproduktionen og fremme genbrug?

Dato

06.05.2025

Tid

12:30

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V