02.04.2019 | Klima, miljø og energi
Vil du fremtidsssikre din virksomhed ved at gøre den effektiv og grøn?
Indhold fra partner Hvad er dette?
Ny mulighed for små og mellemstore virksomheder (SMV’er) med grønne ambitioner:
Vil du fremtidsssikre din virksomhed ved at gøre den effektiv og grøn?
Så søg om at få hjælp til at udvikle din virksomhed, så den fx kommer til at udnytte ressourcer, energi og materialer mere effektivt og dit produkt bliver grønnere
I fremtiden vil der stort set ikke findes affald, men kun ressourcer, der vil blive genbrugt eller genanvendt i det uendelige. Det kaldes CIRKULÆR ØKONOMI og er en tænkning, som vinder hurtigt frem i disse år. Senest udkom den danske regering i september med en strategi for Danmark som en ledende nation indenfor cirkulær økonomi og cirkulære forretningsmodeller.
Ved at deltage i dette projekt kan du fremtidssikre din – lille eller mellemstore – virksomhed ved at undersøge mulighederne i cirkulær tænkning og ved at udforme en plan for en cirkulær forretningsmodel for din virksomhed. Det kommer dine kunder – både offentlige og private – til at efterspørge i fremtiden. Og det er sund fornuft, fordi en mere cirkulær og ressourcebevidst tilgang meget ofte sparer virksomheden penge! Samtidig vil dit produkt ofte kunne sælges til en højere pris, fordi du vil kunne differentiere dig fra dine konkurrenter ved at kunne tilbyde et fremtidssikkert produkt.
Yderligere nysgerrig? Du kan tilmelde dig vores to informationsmøder herunder i henholdsvis Aalborg og København (vedhæftet)
København tilmelding tryk her
Aalborg tilmelding tryk her
Denne artikel er en del af temaet I fokus: cirkulær økonomi i 2019
Strategi & ledelse

Danske mode-, tekstil- og møbelbrands er ”first movers” på virtuel teknologi
Kan man som kunde eller indkøber få en sanselig købsoplevelse, når man ikke kan røre ved stoffet, sidde i stolen eller se lampen hjemme i stuen? Ja, viser de første resultater fra projektet Virtual Stage, som Lifestyle & Design Cluster har gennemført sammen med ti danske mode- og møbelbrands samt teknisk partner Virsabi og følgeforskning fra CBS.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Østjysk design bureau er fundet til 3daysofdesign
Når Lifestyle & Design Cluster til maj for andet år i træk slår dørene op til udstillingen af cirkulære møbler under 3daysofdesign, bliver det i selskab med designbureauet FRIDA JOHS, der skal stå for den visuelle formidling.
Indhold fra partner
Samfund

Lifestyle & Design Cluster bliver ny national erhvervsklynge inden for design, mode og møbler
Uddannelses- og Forskningsministeren har udpeget Lifestyle & Design Cluster til at være en af de i alt 14 nationale erhvervsklynger, der fra 2021-2024 skal skabe samarbejde mellem forskere og virksomheder og dermed få mere innovation ud i samfundet.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Danmark er uofficiel verdensmester i designermøbler – men hvordan går det med cirkulariteten?
Cirkulær økonomi er på alles læber i øjeblikket. Alle har for fået øjnene op for, at der kan være en god forretningside eller flere gemt i at udnytte ressourcer mere optimalt.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

We Do Wood: Der er masser af kvalitet i affaldsressourcer
Møbelvirksomheden We Do Wood fik for alvor sat skub i nye, bæredygtige materialevalg, certificeringer og en cirkulær forretningsmodel, efter de deltog i CØ SMV-forløbet ved Lifestyle & Design Cluster.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

National Cirkulær Økonomi Hub: Hvad, hvem og hvorfor?
Cirkulær økonomi er og har været ”the talk of town” i et godt stykke tid efterhånden. Med god grund. Verden lider under vores brug-og-smid-væk-kultur, der desværre stadig er ganske fremherskende trods et stigende fokus på den generelle bæredygtighed i Danmark.
Indhold fra partner