WWF: Langsom rejse mod bæredygtige indkøb

I en ny rapport gennemgår WWF Verdensnaturfonden politik og handling omkring bæredygtige indkøb fra en lang række produktions- og detailvirksomheder, og kun ganske få har gjort en reel indsats på området.

Sukkerrør er en af de råvarer, WWF har målt efter i sin rapport. Foto: Flickr/Adam Cohn.

15.06.2016

CSR.dk

Vejen til en bæredygtig forbrugssektor på verdensplan er lang, og rejsen derhen går langsomt. Sådan lyder den lidt forsimplede konklusion i en ny rapport fra WWF Verdensnaturfonden, der netop er kommet på gaden.

Læs også: WWF roser Unilever for CO2-strategi

I rapporten "Slow Road to Sustainability: Sourcing Soft Commodities by Consumer Goods Forum Members” analyserer og bedømmer organisationen politikker og præstationer når det kommer til bæredygtige indkøb hos de i alt 256 forskellige virksomheder inden for produktion og detailhandel, der er medlemmer af Consumer Goods Forum (CGF).

Virksomhederne, som samlet repræsenterer et årligt salg på 3.500 mia. dollars (godt 23 bio. kr.) på verdensplan, er blevet vurderet på baggrund af deres indsats og praksis relateret til 14 varegrupper. WWF har i den forbindelse prioriteret bæredygtig produktion på grund af potentialet til at gøre en positiv forskel i forhold til skovrydning, overfiskeri og vandmangel.

Efter at have analyseret årsrapporter, bæredygtighedsudmeldinger og data på hjemmesider er WWF nået frem til, at kun 14 procent af virksomhederne i undersøgelsen, herunder selskaber som Kimberly-Clark, Waitrose og Unilever, har offentliggjort målbare, tidsbundne forpligtelser relateret til indkøb (sourcing) af deres såkaldte ’bløde’ råvarer som palmeolie, papir, soja, sukkerrør eller fisk fra farme, produceret efter de standarder, WWF selv anbefaler.

Endnu færre, 9 procent, svarende til 22 virksomheder, har forpligtet sig til at indhandle alle deres råvarer efter denne model. Ligesom det er tilfældet i bomuldsindustrien, så mangler der dog detaljer om mange af udmeldingerne, hvilket ifølge WWF understreger det generelle behov for mere transparens i sektoren.

I samme åndedrag medgiver WWF dog, at virksomhederne ikke kan løse problemet selv. Alle aktører, lige fra regeringer, samfundsgrupper, finansielle institutioner og NGO’er, foruden virksomhederne, skal anerkende problematikken omkring råvareproduktion, og arbejde i retning af at balancere denne med hensyn til miljø og økosystemer.

Læs også: Ansvarlige indkøb: partnerskaber reducerer risiko

WWF opfordrer derfor alle virksomheder, ikke kun medlemmerne af CGF, til at offentliggøre målbare, tidsbundne handlingsplaner, der forpligter dem 100 procent bæredygtig sourcing frem mod 2020, og information om, hvordan det skal ske. Derudover bør CGF’s bestyrelse ifølge WWF også aftale med sine medlemmer, at de alle udgiver en årlig bæredygtighedsrapport med baggrund i Global Reporting Initiatives (GRI) guidelines senest i 2018

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby