10.05.2022  |  Kommunikation

Aarhusiansk Kvickly bliver til klimalaboratorium

Coop har udvalgt en Kvickly i Aarhus som testlaboratorium for klimavarer og klimatiltag.

Mens detailhandlen venter på et nationalt klimamærke, tager dagligvarekoncernen Coop tirsdag sit eget nye mærke i brug i en Kvickly-butik i Aarhus. De klimavenlige fødevarer i Kvickly Bruuns Galleri vil således fra i dag være mærket "Et bedre klimavalg".

"Vi laver et slags klimalaboratorium, hvor vi ved hjælp af nudging og tydelig kommunikation tester, om kunderne er klar til at vælge de klimavenlige fødevarer," siger klimachef i Coop Jonas Engberg.

Annonce: (Artiklen fortsætter efter annoncen)

Danskerne udleder i gennemsnit to ton CO2 om året fra fødevarer og drikkevarer, og regeringen har offentliggjort planen om et statskontrolleret klimamærke, der skal hjælpe forbrugerne til at købe varer, der har et lavere klimaaftryk.

Men Coop vil i gang allerede nu og mener, at man har de nødvendige data til at kunne lave et klimamærke.

Læs også: Danskerne har sjældent klimaet i tankerne nede i supermarkedet  

"Det er jo en bunden opgave, at vi skal reducere vores CO2-udslip. Klimabelastningen fra produktion af fødevarer globalt er jo massiv og alt for stor i forhold til, hvad planeten kan holde til," siger Jonas Engberg.

Forsøget med klimamærket i Kvickly Bruuns Galleri kommer til at forløbe et år.

Det vil give nogle erfaringer, som man ifølge klimachefen vil spille ind med i den arbejdsgruppe, som skal udvikle det nationale klimamærke.

"Flertallet af vores kunder vil gerne hjælpes til et mere klimavenligt forbrug, men de synes, det er besværligt. Derfor vil vi hjælpe dem til at navigere i junglen af klimabudskaber," siger Jonas Engberg.

I første omgang omfatter ordningen fødevarer. Men senere vil også såkaldte nonfood-varer efter planen komme med i klimamærket.

- EHS

Mere fra CSR.dk - Forum for bæredygtig forretning

CSR.dk - Forum for bæredygtig forretning

www.csr.dk

CSR.dk – forum for bæredygtig forretning – er Danmarks eneste erhvervsmedie og community med dedikeret fokus på forretningsdrevet CSR. Medlemmer på CSR.dk kan bidrage aktivt med indhold og erfaring og betragtes som en indsigtsfuld vidensressource i udviklingen af CSR.dk. Vi udkommer dagligt på CSR.dk, ugentligt med nyhedsbreve samt fire gange om året med magasinet CSR Quarterly.

Se virksomhedsprofil  

  CSR.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere