Adidas solgte en million par havplastsko i 2017

Det lykkedes Adidas at leve op til sin egen målsætning om at producere og sælge en million par sko lavet af plastikaffald fra oceanerne. Tre nye versioner af skoen skal sikre fortsat fremgang.

En af de nye versioner af Adidas UltraBoost fremstillet af havplast. Foto: Adidas.

21.03.2018

CSR.dk

Med indsamlet plastik fra verdenshavene som eneste råmateriale fremstillede og solgte Adidas sidste år en million par af skoen UltraBoost. Det fortæller den tyske gigants topchef, danske Kasper Rorsted, til den amerikanske tv-station CNBC.

Adidas lancerede skoen i efteråret 2016, og allerede dengang meldte man ud, at målet var netop én million par af de bæredygtige løbesko; en målsætning, der dermed er opnået nu. I april 2017 lancerede man derfor tre nye versioner af skoen, der skal fortsætte trenden.

Adidas' topchef, danske Kasper Rorsted, forklarede bl.a. CNBC om koncernens strategi for at blive mere bæredygtig gennem brug af moderne teknologi som 3D-print. Foto: Adidas.

I interviewet med CNBC forklarer Kasper Rorsted videre, hvordan man fra Adidas’ side arbejder på at investere i virksomheder, der kommer med løsninger, råmaterialer eller processer, der kan gøre selskabet mere bæredygtigt.

Læs også: Parley vil bekæmpe plastik sammen med modeindustrien

Som eksempel nævner han, at man i år vil sælge 100.000 par 3D-printede sko, hvilket skal være med til at mindske koncernens carbon footprint.

Det samme er tilfældet for et andet af Adidas’ plastrelaterede tiltag, der indebærer at man for to år siden droppede plastikposer til fordel for papir. Ifølge Fortune havde det allerede sidste år elimineret 70 mio. plastikindkøbsposer.

”Som et globalt brand har vi et ansvar for at hjælpe verden med at blive et bedre sted. Disse designs afspejler vores støtte til en fantastisk sag, samtidig med at de levere den kvalitet, vi er kendt for – en stærk kombination, som vi håber vil glæde og inspirere vores globale samfund lige så meget som os selv”, siger Product Category Director for Adidas Running, Mathias Amm, ifølge Interesting Engineering.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart