Affaldet er en resurse

Affaldets potentiale i byggebranchen blev i denne uge diskuteret på Building Green messen. Det skete kort efter regeringens offentliggørelse af ny affaldstrategi.

Her ses konferencescenen på Building Green, hvor blandt andet Ida Auken talte torsdag eftermiddag. .

11.10.2013

CSR.dk

Hvad er Grøn Industrisymbiose?

En grøn industrisymbiose er et kommercielt samarbejde, hvor en eller flere virksomheders restprodukter eller affald udskilles og genanvendes som input i en anden eller flere virksomheders produktionsprocesser.

Mandag offentliggjorde regeringen en ny affaldsstategi. Målet med strategien er, at Danmark i 2022 skal genbruge halvdelen af landets affald.

Det var miljøminister Ida Auken, der mandag fremlagde planen ’Danmark uden affald’. Regeringen har afsat 200 millioner kroner til den nye plan, og det er penge, som primært skal gå til teknologiudvikling og støtte til kommunerne, der er en stor medspiller i strategien om at genanvende mere affald.

Læs også: 30 procent flere besøgte Building Green 

Til Building Green messen i Forum i denne uge blev genbrug af affald også diskuteret. Carina Ohm chefkonsulent fra Erhvervsstyrelsen holdt et oplæg om Grøn Industrisymbiose torsdag eftermiddag.

Grøn Industrisymbiose er navnet på en aftale mellem regeringen og Enhedslisten. Den indgår som en del af Finansloven for 2013. Sammen med en række regioner har Erhvervsstyrelsen nedsat en task force, som skal hjælpe danske virksomheder med dels at finde potentielle genbrugsområder, dels at finde et match med en eller flere andre virksomheder og i sidste ende at udvikle en handlingsplan. Som et ekstra tilbud har virksomhederne – efter at have været i dialog med task forcen – mulighed for at søge tilskud til yderligere rådgivning.

Initiativet er en god måde at få virksomhederne på banen, når det handler om at genbruge affald. I oplægget kom der flere eksempler på, hvordan samarbejde mellem forskellige virksomheder kan være til gavn for udnyttelsen af output, og det lød alt i alt som en god forretningen for virksomhederne at satse på industriel symbiose.

Læs også: Egetæpper er mest certificerede tæppeproducent i verden

Men da oplægget nåede til spørgerunden, viste en vis skepsis fra salen, at der mangler viden og erfaring på området. Derfor lød budskabet fra Carina Ohm, at netop Grøn Industriymbiose skal være med til at udvikle flere erfaringer, og at virksomhederne, der benytter sig af tilbuddet, skal være fremtidens gode eksempler på, hvordan output kan blive input.

Der blev i øvrigt tilbudt én til én sparring med task force-konsulenter efter oplægget.

Læs her hvad task forcen kan tilbyde din virksomhed

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Studentermedhjælper med stærke evner inden for eventafvikling og -koordinering

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

31.03.2025CSR.dk

ESG-kommunikation med nyt bagtæppe

31.03.2025Creative ZOO

Sponseret

Værdiskabende rapportering: Sådan sikrer I det gode samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle