Ejendomsbranchen får grønt skub af nyt partnerskab

Med tilbud om finansiering og bæredygtighedsrådgivning i én samlet løsning vil Nykredit og Rambøll gøre det nemmere for ejendomsbranchen at realisere projekter, som reducerer klimaaftrykket.

Ifølge Tonny Thiery Andersen har Nykredit som Danmarks største udlåner til boliger en særlig interesse i at understøtte grøn omstilling i ejendomsbranchen. PR-foto: Nykredit.

14.10.2022

CSR.dk

”Der er brug for at skabe et grønnere Danmark, og ejendomme er en vigtig brik i ambitionerne om at reducere CO2-udledningen.”

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Rambøll og Nykredit, der nu går sammen nu sammen om at gøre det lettere for ejendomsbranchen at foretage grønne investeringer i både nye og eksisterende ejendomme i Danmark.

De to virksomheder vil med helhedsløsninger tilbyde ejendomskunder Nykredits finansieringsløsninger til omstillingen og Rambølls rådgivning om klima- og energioptimering af deres portefølje. Kunderne vil også blive tilbudt hjælp til deres dokumentation og bæredygtighedsrapportering.

Læs også: Byggeriet tømmer Danmark for råstoffer: Nu råber branchen vagt i gevær

”Når vi taler grøn omstilling, kommer vi ikke uden om at kigge på vores ejendomme. Både dem, vi allerede har, og dem, der kommer til,” siger Ib Enevoldsen, adm. direktør for Rambøll i Danmark, og fortsætter:

”For det er i bygninger, at en stor del af vores nuværende energiforbrug finder sted. Med det bagtæppe er der et indlysende behov for at nytænke løsningsmodeller og samarbejder, der kan accelerere den bæredygtige omstilling for ejendomsbranchen.”

Andre brancher følger på sigt

Den grønne omstilling af ejendomsbranchen er kompleks, og der bliver kun større efterspørgsel på grønne boliger og ejendomme. Derfor er Nykredits topchef glad for det nye partnerskab med Rambøll.

”Vi har alle en opgave i at bidrage til et lavemissionssamfund, og bygninger står i dag for cirka 40 procent af Danmarks energiforbrug. Derfor har vi som landets største udlåner til boliger en særlig interesse i at understøtte den grønne omstilling i ejendomsbranchen bedst muligt,” siger Tonny Thierry Andersen, koncerndirektør i Nykredit.

Læs også: Flere pensionskasser har ikke konkrete klimamål for ejendomsinvesteringer

Holdet bag partnerskabet peger på, at den tætte kobling mellem rådgivning om konkrete, bæredygtige løsninger og finansieringen af dem vil gøre branchen i stand til at rykke hurtigt i deres omstilling mod grønnere og klogere ejendomme på et velfunderet grundlag.

Nok begynder samarbejdet mellem de to virksomheder med et tilbud til ejendomsbranchen, fordi den største klimapåvirkning ligger i den branche, men parterne forventer at kunne tilbyde tilsvarende løsninger til andre sektorer på lidt længere sigt.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle