08.11.2022 | Supply chain
Ejendomsinvestor pålægger egne byggerier CO2-skat
Nrep vil opkræve en CO2-skat på alle nye byggerier. Det skal motivere til at tænke dem så bæredygtige som muligt, lyder det.
Nrep har allerede kørt et pilotprojekt med CO2-skat, som nu bliver udvidet til alle bygherrens projekter. Foto: 123RF
Inden længe træder vi ind i det nye år. Med sig tager Nrep et nyt klimamål om at reducere drivhusgasudledningen fra byggeri med 30 procent i løbet af 2023. I sidste ende vil ejendomsinvestoren gøre sin hele sin ejendomsportefølje CO2-neutral inden 2028.
For at nå målene tager bygherren et nyt redskab i brug: en CO2-skat på alle nye byggerier.
”Både regeringen og store virksomheder som os har et stort ansvar for, at der bliver taget de nødvendige initiativer på klimaområdet; ikke først om tyve eller tredive år, men nu,” siger Claus Mathisen, der er adm. direktør i Nrep, i en kommentar ifølge mediet Building Supply.
Selskabet har allerede haft implementeret CO2-skatten tidligere på året som et pilotprojekt. Det har sikret 2 millioner euro der ikke er en indtægt for Nrep, men kan geninvesteres i projekternes bæredygtighed, og derfor tager virksomheden næste skridt og skalerer tiltaget op.
Læs også: Ejendomsbranchen får grønt skub af nyt partnerskab
”Hele meningen med CO2-skatten er for alvor at sætte skub i den grønne omstilling. Vi ønsker, at bæredygtighed tænkes ind i alle dele af projektets livscyklus fra start. Derfor skal det være en motivationsfaktor for at klimaoptimere så meget som overhovedet muligt. Desto mere en ejendom lever op til vores grønne ambitioner om nulemission, des mindre vil CO2-skatten også være,” siger Claus Mathiesen
På nuværende tidspunkt ligger markedets gennemsnitspris på cirka 30 euro pr. ton CO2. NREP vil sætte sin egen CO2-skat til 90 euro pr. ton, der udledes.
- KCP
Denne artikel er en del af temaet I fokus: nyt fra bæredygtigt byggeri
Kommunikation

Rapport: Fødevarevirksomheder greenwasher ved at markedsføre produkter som dyrket i ’regenerativt landbrug’
Ifølge økologiorganisation bruger en række fødevaregiganter såkaldt regenerativt landbrug til at oversælge produkter, der ofte er dyrket konventionelt.
Klima, miljø og energi

Trods halvering udleder FLSmidth stadig mere CO2 end hele C25
På ét år har FLSmidth barberet 50 procent af sin CO2-udledning – men selskabet udleder stadig mere end hele C25-indekset, og tendensen ser ikke ud til at vedblive.
Klima, miljø og energi

PensionDanmark er branchens firstmover i arbejdet med biodiversitet
Pensionsbranchens første rapport om biodiversitet er ude som et første forsøg på at måle impact i konkrete projekter. Finanssektorens Indsats for biodiversitet er dog kun lige begyndt. .
Klima, miljø og energi

I en måned fjerner Burger King alt kød fra ikonisk restaurant
Burger King siger farvel til kødet og åbner – i en måned – en ren plantebaseret restaurant i hjertet af København.
Klima, miljø og energi

Førende ekspert i biodiversitet kræver handling: ”Virksomhederne har nøglen”
Der er kraftigt behov for genanvendelse og cirkularitet i vores brug af jordens ressourcer. Det er ikke er nice to have, men need to have, mener Katherine Richardson, professor på Københavns Universitet.
Klima, miljø og energi

Energikoncern vinder pris for vindmølle-positiv kampagne
Andel er den første vinder af en pris, som for første gang uddeles i Danmark.