FN: Verden er klar til klimahandling – og det er på tide

Klimaforandringerne bliver mere og mere tydelige, og vi er ved at løbe tør for tid til at gøre noget ved dem. Til gengæld er der også fremgang; verden er klar til handling, lyder det fra FN i ny rapport. Virksomheder bør tænke klima i stort set alle beslutninger.

Der skal handling til, hvis menneskeheden skal nå at bremse den globale opvarmning, og det skal gå stærkt. Men der er håber, mener FN i ny rapport..

07.06.2019

CSR.dk

”At løfte indsatsen har aldrig været mere påkrævet. IPCC’s rapport om effekterne af en global opvarmning på 1,5 grader, som efterspurgt på COP21 (i Paris i 2015, red.), gør det krystalklart. Vi er ved at løbe tør for tid i forhold til at holde os under den grænse”, skriver direktør for UN Climate Change, Patricia Espinosa, i forordet.

Rapportens gennemgang af det seneste års fremskridt indgyder imidlertid tro på den kommende tids kamp i den erfarne diplomat, der har siddet i spidsen for UNFCCC i knap tre år.

”Jeg har håb. Sideløbende med nye videnskabelige beviser og de mere og mere observerbare tegn for klimafordringerne – fra smeltende is til massive storme – viste 2018 at verden nu er klar og fast besluttet på at handle”, skriver Patricia Espinosa.

Nye løfter og flere muligheder
Når det gælder det fortsatte arbejde med at håndtere klimakrisen, understreger rapporten bl.a. behovet for, at de enkelte nationer verden over styrker deres såkaldte nationally determined contributions (NDC’er), og at klimaforandringerne bliver inddraget i stort set alle beslutninger, der bliver taget af virksomheder, organisationer, investorer, regeringer og individer fremover.

I 2019 ser FN frem mod begivenheder som klimauger, regionale dialoger og internationale topmøder, herunder det store Climate Action Summit i september, som FN’s generalsekretær, António Guterres, er vært for. I den forbindelse efterspørger han nye løfter fra tunge sektorer som energi, industri, infrastruktur og byer.

Læs også: Klimaforandringer udgør en stigende risiko for nordiske virksomheder

”Vi gør ikke nok for at skabe værdi ud af de sociale, økonomiske og miljømæssige muligheder i klimaforandringerne, som kan få økonomier og samfund til at trives på bæredygtig vis i årtier fremover. (…) Tiden til handling er nu”, skriver han.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle