FN: Verden er klar til klimahandling – og det er på tide

Klimaforandringerne bliver mere og mere tydelige, og vi er ved at løbe tør for tid til at gøre noget ved dem. Til gengæld er der også fremgang; verden er klar til handling, lyder det fra FN i ny rapport. Virksomheder bør tænke klima i stort set alle beslutninger.

Der skal handling til, hvis menneskeheden skal nå at bremse den globale opvarmning, og det skal gå stærkt. Men der er håber, mener FN i ny rapport..

07.06.2019

CSR.dk

”At løfte indsatsen har aldrig været mere påkrævet. IPCC’s rapport om effekterne af en global opvarmning på 1,5 grader, som efterspurgt på COP21 (i Paris i 2015, red.), gør det krystalklart. Vi er ved at løbe tør for tid i forhold til at holde os under den grænse”, skriver direktør for UN Climate Change, Patricia Espinosa, i forordet.

Rapportens gennemgang af det seneste års fremskridt indgyder imidlertid tro på den kommende tids kamp i den erfarne diplomat, der har siddet i spidsen for UNFCCC i knap tre år.

”Jeg har håb. Sideløbende med nye videnskabelige beviser og de mere og mere observerbare tegn for klimafordringerne – fra smeltende is til massive storme – viste 2018 at verden nu er klar og fast besluttet på at handle”, skriver Patricia Espinosa.

Nye løfter og flere muligheder
Når det gælder det fortsatte arbejde med at håndtere klimakrisen, understreger rapporten bl.a. behovet for, at de enkelte nationer verden over styrker deres såkaldte nationally determined contributions (NDC’er), og at klimaforandringerne bliver inddraget i stort set alle beslutninger, der bliver taget af virksomheder, organisationer, investorer, regeringer og individer fremover.

I 2019 ser FN frem mod begivenheder som klimauger, regionale dialoger og internationale topmøder, herunder det store Climate Action Summit i september, som FN’s generalsekretær, António Guterres, er vært for. I den forbindelse efterspørger han nye løfter fra tunge sektorer som energi, industri, infrastruktur og byer.

Læs også: Klimaforandringer udgør en stigende risiko for nordiske virksomheder

”Vi gør ikke nok for at skabe værdi ud af de sociale, økonomiske og miljømæssige muligheder i klimaforandringerne, som kan få økonomier og samfund til at trives på bæredygtig vis i årtier fremover. (…) Tiden til handling er nu”, skriver han.

-AK

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online