Forskning skal være en af grundstenene i tekstilbranchens grønne omstilling

Den nyudviklede plan ‘2030 and 2050 Roadmap’ har løsningen på tekstilbranchens miljøudfordringer. Men finansieringen mangler.

16.09.2021

CSR.dk

Planen for fremtiden tekstil og modeindustri hedder ‘2030 and 2050 Roadmap’ og er udviklet af blandt andet forskere og erhvervsklynger.

Et af hovedpunkterne i planen er at nedbringe andelen af nyproduceret tøj og flytte indtjeningen over til genbrug- og gensalgsmarkedet.

Betina Simonsen, direktør i Lifestyle & Design Cluster, som er en af erhvervsklyngerne der har bidraget til planen, mener at der bliver behov for et forskningsmiljø i Danmark, hvis vi skal i mål med modebranchens grønne omstilling.

Læs også: Kreativiteten skal drive bæredygtigheden i modebranchen, mener forsker

“Vi skal have sat forskerne i gang med at komme med reelle løsninger, for virksomhederne kan ikke selv”, udtaler hun i et interview med Fashion Forum.

Hun ser desuden gerne mange flere penge sat af til at finansiere denne forskning. Foreløbig er der afsat 100 millioner til plastbranchen og tekstilbranchen til deling. Det er langt fra nok til at vende Danmarks fjerde største eksporterhverv, mener hun.

“Vi ønsker ikke at være utaknemmelige, for midlerne er hårdt tiltrængte tekstil-dagsordenen. Men hvis Danmark vil den cirkulære omstilling, som er så vigtig for at nå klimamålene, så skal vi have flere midler på bordet".

Uddannelses- og forskningsordfører Ida Auken (S) mener dog, at branchen selv må betale.

“De store selskaber burde lave fonde til forskning i, hvordan de løser problemerne med overproduktion af tøj, der lever alt for kort, og tekstiler, der ikke bliver genanvendt. Hovedansvaret for den oprydning ligger hos branchen”, siger hun.

Læs også: Modeindustrien: Cirkulære forretningsmodeller som leje og genanvendelse kan være mere CO2-tunge end at smide tøjet ud

Hun tilføjer dog at man vil kigge på at støtte forskning på universiteterne, og at der muligvis også kan komme økonomisk støtte fra forskningsreserven.  Et andet tiltag kan være at lave fradrag på forskning finansieret af virksomhederne selv.

Præcis hvor mange midler der bliver tildelt tekstilområdet besluttes i perioden fra august til oktober 2021.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00