Fra visitkort til blomster

I stedet for at visitkort med tiden bliver til papiraffald, skal de blive til grønne planter, mener den danske virksomhed Sprout, der har specialiseret sig i at nytænke produkter i en bæredygtig retning.

”Blyanter og visitkort kan synes ubetydelige, hvis man ser på alle de udfordringer vores planet står overfor i dag, men Sprouts budskab er, at man skal starte et sted. Vi vil inspirere folk til at tænke; ’Ok, hvis vi kan genbruge visitkort og blyanter, hvad kan vi så ellers gøre? ”, siger Michael Stausholm, adm. direktør i Sprout. Foto: Sprout. .

18.10.2016

CSR.dk

Den danske virksomhed Sprout har skabt et bæredygtigt visitkort. I stedet for at smide det lille papirkort ud, kan man med Sprouts grønne udgave nemlig plante det og få blomster i stedet for affald, når man ikke længere skal bruge kortet.

Visitkortet går langt tilbage, og er trods Linkedin og digitalisering fortsat en stor industri i hele verden. Alene i USA bliver der produceret over ti milliarder visitkort om året. Af dem ender 80 procent af de små kort i skraldespanden inden for en uge.

Læs også: Klimavenlige energiteknologier støttes med 210 millioner

”Det er et stort spild af papir. Derfor synes vi det er genialt, at man nu kan plante sit visitkort og dyrke blomster af det, i stedet for at smide det ud”, siger Michael Stausholm, stifter og adm. direktør i Sprout. Han fortsætter:

”Alle virksomheder leder efter måder at skille sig ud på, og alle taler om bæredygtighed i dag. Men hvad betyder bæredygtighed egentlig, og hvor starter man? ”.

Sprouts bæredygtige visitkort indeholder indlejrede, ikke-genmodificerede frø fra vilde planter. Papiret, der er brugt i produktionen, er lavet af genbrugte bomuldsfibre.

Man planter sit bæredygtige visitkort ved at rive det i stykker, dække med jord, stille krukken et solrigt sted og vande regelmæssigt. Efter to-tre uger vil man kunne se små spirer, der senere bliver til blomster. Frøpapiret ville også kunne bruges til både emballage, menukort, flyers med videre.

Det startede med en blyant
Det er ikke første gang at Sprout nytænker et produkt i en bæredygtig retning. Virksomheden startede med at sælge blyanter, der ligeså kunne plantes i stedet for at smides ud.

”Blyanter og visitkort kan synes ubetydelige, hvis man ser på alle de udfordringer vores planet står overfor i dag, men Sprouts budskab er, at man skal starte et sted. Vi vil inspirere folk til at tænke; ’Ok, hvis vi kan genbruge visitkort og blyanter, hvad kan vi så ellers gøre? Og hvordan kan vi som virksomhed gøre verden opmærksom på, at vi rent faktisk interesserer os for den? ”, siger Michael Stausholm.

I dag sælger Sprout mere end 450.000 bæredygtige blyanter til over 60 lande. Virksomheden er vokset til 20 medarbejdere fordelt på to kontorer i henholdsvis Taastrup og Boston, og kundeporteføljen tæller blandt andre Disney, Ikea, Coca Cola og Marriott.

Læs også: Carlsberg præsenterer bæredygtig træfiberflaske

Sprout har tre år i træk fordoblet omsætningen og forventer at fortsætte det mønster hvert år indtil 2020.

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

04.04.2025Denteks A/S

Sponseret

Bæredygtigt arbejdstøj og linned

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle