Grøn energi trækker en anden slags turister til

I Aabenraa skal erhvervsturismen udvikles med fokus på grøn energi efter stor interesse for områdets energiinvesteringer.

20.12.2023

CSR.dk

Der investeres entusiastisk i store grønne energianlæg i Aabenraa Kommune, og det har en uventet effekt. Virksomheden bag det, der bliver Nordens hidtil største solcellepark, melder nemlig om stor interesse fra udenlandske kommuner, virksomheder, forskere og studerende for at besøge anlægget. 

Det skriver JydskeVestkysten. 

Aabenraa kommune tænker, at interessen er en mulighed for at skabe nye indtægter for turismeerhvervet i området. Så der er indgået aftale med Destination Sønderjylland, en organisation for turismesamarbejde i de syddanske kommuner. De skal i 2024 lave koncepter og materialer for virksomhedsbesøg og begynde på arbejdet med at indgå aftaler med deltagende virksomheder. 

Og det er ikke kun solcelleanlæg, der kan være interessante, området byder også på biogasanlæg, transformatorstation, klimatilpasningsløsninger og vil fremover fokusere på sektorkobling, så al energi i et område udnyttes maksimalt.

”Det er de første skridt, men på længere sigt kan det virkelig give et løft til for eksempel hoteller, restauranter og transportvirksomheder,” siger Aabenraas borgmester Jan Riber Jakobsen.

Det skal gøres nemt

Planen er, at der de kommende år skal oprettes en portal, hvor man kan booke ophold, virksomhedsbesøg, transport og workshops.  

 Målgruppen bliver delegationer på op til 30 personer. Større grupper vil det helt enkelt være svært at håndtere, fordi der ikke findes faciliteter til de helt store grupper. 

Selvom erhvervsturisme typiske ikke får samme opmærksomhed som privatturismen, udgør den omkring 25 procent af den samlede danske turismeomsætning. Erhvervsturisme byder desuden på fordele så som et højere forbrug pr døgn end private turister og ankomster uden for de private rejsendes højsæson. 

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

02.04.2025CSR.dk

Hvad vi kan lære af de Jyske erfaringer med omstillingen af forsyningskæden

02.04.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Magt, Interessevaretagelse og Lobbyisme

01.04.2025CSR.dk

Velux satser stort på den cirkulære model

01.04.2025CSR.dk

Trump med ultimatum til Europa: Drop diversitetsarbejdet

31.03.2025CSR.dk

Milliarddyr klimasikringsplan møder skepsis fra eksperter

31.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Talent Management Accelerator

28.03.2025CSR.dk

Regionerne er foran i tidsplanen for den grønne omstilling

28.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Sustainable Finance and ESG Integration

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online