Grundfos bliver femte danske virksomhed i SBTi-klubben

Det internationale klimainitiativ Science Based Targets har godkendt Grundfos’ 2030 og 2050-mål, som er virksomhedens mest markante klimaforpligtelser. Det betyder, at hvis alt går efter planen er pumpevirksomheden klimaneutral i 2050

Fra Danmark har TDC Net (skal være i mål i 2030), Ørsted (2040), Pihl Holding (2050) og A/S Vestfrost (2050) SBTi-godkendte klimamål udover Grundfos. Foto: 123RF..

14.11.2022

CSR.dk

Grundfos er blevet den første virksomhed i industrien for vandløsninger, der har fået fuld validering af sit 2050 net zero-mål fra Science Based Targets initiative (SBTi), ligesom den Bjerringbro-baseret virksomhed bliver kun den femte danske virksomhed.

Med hjælpen fra SBTi har Grundfos kunne fastsætte konkrete mål for sin reduktion af drivhusgasemissioner med videnskabelig forankring. Virksomheden, der leverer avancerede pumpeløsninger, har samtidig også fået godkendt sine kortsigtede 2030-emissionsreduktionsmål.

”Det understreger, at vi går forrest og tænker vores klimatiltag ind i både vores aftryk og helt ind i vores værdikæde. Hos Grundfos rækker vores produkter og løsninger ud over vand, og det samme gælder vores bæredygtighedsambitioner: energibesparelser, vandbesparelser, cirkulær forretning og adgang til vand,” lyder det i en udtalelse fra koncernchef Poul Due Jensen.

På verdensplan har 1480 virksomheder fået godkendt deres plan om at blive helt klimaneutrale senest i 2050, og i Danmark er TDC Net umiddelbart den mest ambitiøse, fordi selskabet vil nå i mål allerede i 2030.

Læs også: 30+ danske virksomheder udviser grøn handlekraft på COP27

De tre øvrige godkendte i Danmark er Ørsted (skal være i mål i 2040), Pihl Holding (2050) og A/S Vestfrost (2050).

Men Grundfos er den første traditionelle industrivirksomhed i Danmark, der nu er blevet en del af programmet.

"Vi er stolte over at have støttet Grundfos i fastsættelsen af virksomhedens videnskabeligt baserede mål. Det er en vigtig milepæl i virksomhedens bæredygtighedsrejse og er et positivt bidrag til vandsektorens udvikling mod en fremtid uden kulstofemissioner,” siger Hugh Jones, Managing Director, der er Advisory hos Carbon Trust, og som har samarbejdet med Grundfos om at sætte de SGTi-godkendte klimamål.

Gennemsigtighed er nøgleordet

Nu handler det for Grundfos om at komme i gang med implementering og de løbende rapporteringer til SBTi. For selvom klimainitiativet er begrænset i sine muligheder for at sanktionere virksomheder, der ikke lever op til de godkendte mål, så er gennemsigtighed nøgleordet, der skal værne mod greenwashing.

Læs også: Danske virksomheder på COP27 ”Taletiden er forbi, nu skal vi se handling”

“Vi skal rapportere på mange niveauer, og det sikrer, at vi bliver transparente. For få år siden gjorde alle virksomheder det selv, så dengang var der langt større risiko for, at det ville ende som greenwashing. Vi ville heller ikke forpligte os til det her, hvis ikke vi havde tænkt os at leve op til det,” udtaler Geraldine Bagger, der er klimachef hos Grundfos overfor Børsen.

I sidste ende vil det også være en dårlig forretning, pointerer hun: ”Vores kunder i stigende grad lægger vægt på det. Så det kan også få forretningsmæssige konsekvenser for os ikke at nå i mål med det.”

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
EU Sustainability Navigator Session 4: EU Deforestation Regulation (EUDR)

Are you struggling to keep up with the rapid evolution of EU sustainability regulations? The EU Sustainability Navigator leverages the extensive experience of the UN Global Compact to support companies in driving meaningful impact to help guide action and overall impact.

Dato

04.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn