Klimatænketank: Politikerne må gribe ind, hvis vi skal nå 2030-målet

Ifølge den grønne tænketank Concito er der 80 procent sandsynlighed for, at Danmark ikke når sit reduktionsmål for 2030. De kalder på et strammere greb om industrien, mens regeringen og erhvervsorganisationer maner til besindighed.

07.02.2025

CSR.dk

En ny undersøgelse fra Concito viser, at Danmarks klimamål for 2030 er i alvorlig fare. Selvom regeringens egne beregninger viser et lille overskud af CO2-reduktioner, er der ifølge tænketanken for store usikkerheder i de planlagte tiltag.

Concito påpeger, at regeringens fremskrivninger bygger på en række aftaler, der endnu ikke er fuldt ud implementeret. Små forsinkelser eller teknologiske udfordringer kan hurtigt betyde, at man ikke når i mål.

Særligt regeriengens forventinger til landbruget og industrien er ifølge Concito optimistiske. Regeringen forudsætter blandt andet, at CO₂-lagring og metanreducerende fodertilsætning bliver succesfulde uden forsinkelser, hvilket Concito mener er usikkert.

Ifølge Concito er den samlede usikkerhed så stor, at Danmark må finde yderligere 3,7 mio. ton CO2-reduktioner for at være 90 procent sikre på at nå målet. Det svarer næsten til effekten af en landsdækkende CO2-afgift på industrien og kræver markante politiske skridt.

En fast hånd på rattet

Dansk Industri (DI) afviser dog Concitos dystre prognose og fastholder, at en stor grøn omstilling altid vil indebære usikkerheder. De mener ikke, at en skærpelse af kravene til industrien er den rette vej frem.

Vicedirektør Anne Højer Simonsen understreger, at virksomheder allerede arbejder under strenge klimaregler. Hun opfordrer til stabilitet i reguleringen og advarer mod paniktiltag, der kan skade erhvervslivets investeringssikkerhed.

“Det, vi har brug for, er en fast hånd på rattet. Man skal holde fast i de beslutninger, der er truffet, og sørge for, at tingene bliver implementeret. Man skal bestemt ikke skabe usikkerhed ved at tale om, at det nok ikke går, og at man må se på at justere afgifterne”, siger hun til Finans.

Klima- og energiminister Lars Aagaard anerkender udfordringerne, men ser ingen grund til drastiske ændringer. Han påpeger, at tidligere års fremskridt har bragt Danmark tættere på målet, og at regeringen følger udviklingen tæt.

- lhs

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

22.04.2025Klimaklar

Sponseret

Mød os på LOOP Forum - og book 20 min gratis sparring med Klimaklar-rådgiver

18.04.2025CSR.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

17.04.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Dansk Wilton Drives Innovation and Industry Change Through Certification

17.04.2025CSR.dk

Global klimaaftale for skibsfart: FN-landene vil være CO2-neutrale i 2050

16.04.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Business Case 2.0 - Bæredygtig bundlinje

15.04.2025CSR.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø