Ny platform digitaliserer handel med affald

Dansk startup vil gøre det lettere at handle med affald ved at forbinde købere og sælgere via et aktions-princip. Det skal fremme genanvendelse og skabe flere samarbejdsaftaler på tværs af landegrænser.

Den digitale platform, Waste-Outlet.dk, forsøger at forbedre værdikæden i affaldsindustrien, så endnu flere affaldsressourcer bliver genanvendt i produkter. Arkivfoto..

12.07.2018

CSR.dk

Der er en ny digital platform på markedet, www.waste-outlet.dk, som vil gøre det nemmere for kommuner, transportører og virksomheder at sælge eller købe affald. Filosofien bag er, at alt affald er en ressource, der kan genanvendes af nogle andre. I sidste ende er ideen så at færre mængder skrald sendes til deponi eller forbrænding. Og det vil forbedre værdikæden.

Platformen bygger på et aktionsprincip, hvor de interesserede købere kan komme med hver deres bud på den mængde og slags affald, der er til salg. Herefter vælger sælger så det bedste match. Og ifølge holdet bag platformen, så er det noget, som affaldsbranchen har efterspurgt.

Læs også: Danmark sakker bagud med genanvendelse

Det betyder nemlig, at der vil være store tidsbesparelser at inkassere, da sælgere af affald ikke længere skal bruge tid på at kontakte diverse potentielle købere for at indhente tilbud.

Ambitionerne med platformen er, at skabe grobund for mere gennemsigtighed og synlig konkurrence på markedet, der muliggør flere samarbejdsaftaler.

Mere genanvendelse i Europa
Ved oprettelse gennemgår alle brugerne et verificeringstjek. Det skal øge tilliden mellem brugerne. Samtidig opfordres alle virksomheder, der registrerer sig, til at udfylde en CSR formular. På den måde kan brugerne finde handelspartnere ud fra både økonomiske og bæredygtige interesser, der stemmer overens.

Den digitale platform har timingen med sig. EU stiller fortsat flere krav om øget genanvendelse samtidig med, at Kina har ændret sine affaldsregler. Her er indsat et forbud mod import af 24 forskellige affaldstyper, heriblandt plastik og papir, som har medført nye afsætnings udfordringer for virksomheder i den vestlige del af verden.

Kina har igennem mange år været en stor importør af papir og plast. Og i 2016 blev hele 51% af verdens plast affald eksporteret til Kina. Men nu er der kommet andre boller på suppen, og Kina vil ikke længere stå model til at være Europas skraldespand.

Resultatet af det nye regelsæt er, at affaldet i stigende grad eksporteres til andre asiatiske lande, som på længere sigt ikke vil være i stand til at håndtere de enorme mængder. Presset for genanvendelse i Europa vil derfor uundgåeligt blive øget, hvilket stiller vesten overfor en udfording. Det forsøger platforme som Waste-Outlet at komme i forkøbet ved at opfordre til og danne grundlag for mere handel med affald.

- EST

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online