Ny platform digitaliserer handel med affald

Dansk startup vil gøre det lettere at handle med affald ved at forbinde købere og sælgere via et aktions-princip. Det skal fremme genanvendelse og skabe flere samarbejdsaftaler på tværs af landegrænser.

Den digitale platform, Waste-Outlet.dk, forsøger at forbedre værdikæden i affaldsindustrien, så endnu flere affaldsressourcer bliver genanvendt i produkter. Arkivfoto..

12.07.2018

CSR.dk

Der er en ny digital platform på markedet, www.waste-outlet.dk, som vil gøre det nemmere for kommuner, transportører og virksomheder at sælge eller købe affald. Filosofien bag er, at alt affald er en ressource, der kan genanvendes af nogle andre. I sidste ende er ideen så at færre mængder skrald sendes til deponi eller forbrænding. Og det vil forbedre værdikæden.

Platformen bygger på et aktionsprincip, hvor de interesserede købere kan komme med hver deres bud på den mængde og slags affald, der er til salg. Herefter vælger sælger så det bedste match. Og ifølge holdet bag platformen, så er det noget, som affaldsbranchen har efterspurgt.

Læs også: Danmark sakker bagud med genanvendelse

Det betyder nemlig, at der vil være store tidsbesparelser at inkassere, da sælgere af affald ikke længere skal bruge tid på at kontakte diverse potentielle købere for at indhente tilbud.

Ambitionerne med platformen er, at skabe grobund for mere gennemsigtighed og synlig konkurrence på markedet, der muliggør flere samarbejdsaftaler.

Mere genanvendelse i Europa
Ved oprettelse gennemgår alle brugerne et verificeringstjek. Det skal øge tilliden mellem brugerne. Samtidig opfordres alle virksomheder, der registrerer sig, til at udfylde en CSR formular. På den måde kan brugerne finde handelspartnere ud fra både økonomiske og bæredygtige interesser, der stemmer overens.

Den digitale platform har timingen med sig. EU stiller fortsat flere krav om øget genanvendelse samtidig med, at Kina har ændret sine affaldsregler. Her er indsat et forbud mod import af 24 forskellige affaldstyper, heriblandt plastik og papir, som har medført nye afsætnings udfordringer for virksomheder i den vestlige del af verden.

Kina har igennem mange år været en stor importør af papir og plast. Og i 2016 blev hele 51% af verdens plast affald eksporteret til Kina. Men nu er der kommet andre boller på suppen, og Kina vil ikke længere stå model til at være Europas skraldespand.

Resultatet af det nye regelsæt er, at affaldet i stigende grad eksporteres til andre asiatiske lande, som på længere sigt ikke vil være i stand til at håndtere de enorme mængder. Presset for genanvendelse i Europa vil derfor uundgåeligt blive øget, hvilket stiller vesten overfor en udfording. Det forsøger platforme som Waste-Outlet at komme i forkøbet ved at opfordre til og danne grundlag for mere handel med affald.

- EST

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom