Ny platform digitaliserer handel med affald

Dansk startup vil gøre det lettere at handle med affald ved at forbinde købere og sælgere via et aktions-princip. Det skal fremme genanvendelse og skabe flere samarbejdsaftaler på tværs af landegrænser.

Den digitale platform, Waste-Outlet.dk, forsøger at forbedre værdikæden i affaldsindustrien, så endnu flere affaldsressourcer bliver genanvendt i produkter. Arkivfoto..

12.07.2018

CSR.dk

Der er en ny digital platform på markedet, www.waste-outlet.dk, som vil gøre det nemmere for kommuner, transportører og virksomheder at sælge eller købe affald. Filosofien bag er, at alt affald er en ressource, der kan genanvendes af nogle andre. I sidste ende er ideen så at færre mængder skrald sendes til deponi eller forbrænding. Og det vil forbedre værdikæden.

Platformen bygger på et aktionsprincip, hvor de interesserede købere kan komme med hver deres bud på den mængde og slags affald, der er til salg. Herefter vælger sælger så det bedste match. Og ifølge holdet bag platformen, så er det noget, som affaldsbranchen har efterspurgt.

Læs også: Danmark sakker bagud med genanvendelse

Det betyder nemlig, at der vil være store tidsbesparelser at inkassere, da sælgere af affald ikke længere skal bruge tid på at kontakte diverse potentielle købere for at indhente tilbud.

Ambitionerne med platformen er, at skabe grobund for mere gennemsigtighed og synlig konkurrence på markedet, der muliggør flere samarbejdsaftaler.

Mere genanvendelse i Europa
Ved oprettelse gennemgår alle brugerne et verificeringstjek. Det skal øge tilliden mellem brugerne. Samtidig opfordres alle virksomheder, der registrerer sig, til at udfylde en CSR formular. På den måde kan brugerne finde handelspartnere ud fra både økonomiske og bæredygtige interesser, der stemmer overens.

Den digitale platform har timingen med sig. EU stiller fortsat flere krav om øget genanvendelse samtidig med, at Kina har ændret sine affaldsregler. Her er indsat et forbud mod import af 24 forskellige affaldstyper, heriblandt plastik og papir, som har medført nye afsætnings udfordringer for virksomheder i den vestlige del af verden.

Kina har igennem mange år været en stor importør af papir og plast. Og i 2016 blev hele 51% af verdens plast affald eksporteret til Kina. Men nu er der kommet andre boller på suppen, og Kina vil ikke længere stå model til at være Europas skraldespand.

Resultatet af det nye regelsæt er, at affaldet i stigende grad eksporteres til andre asiatiske lande, som på længere sigt ikke vil være i stand til at håndtere de enorme mængder. Presset for genanvendelse i Europa vil derfor uundgåeligt blive øget, hvilket stiller vesten overfor en udfording. Det forsøger platforme som Waste-Outlet at komme i forkøbet ved at opfordre til og danne grundlag for mere handel med affald.

- EST

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

23.06.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

17.06.2025CSR.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal klæde virksomheder på til videnskabsbaserede klimamål

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom