Opløst verdensorden stiller nye krav til virksomhedernes rolle og ansvar

Ny rapport: De traditionelle ledelsesmodeller rækker ikke længere til at håndtere de komplekse og eskalerende risici, som verden står over for.

Foto: 123rf.com

21.03.2025

CSR.dk

Torsdag den 20. marts mødtes 75 topledere og fremtrædende eksperter på CBS for at drøfte, hvilke konsekvenser en opløst verdensorden vil få for virksomhedernes lederskab. Aktualiseret af den udfordring, som Mærsks topchef Vincent Clerc udtrykte på selskabets generalforsamling onsdag.

Her påpegede han, at den helt uforudsigelige geopolitiske situation betyder, at Mærsk i stigende grad kan ende i situationer, hvor virksomheden ikke længere kan optræde neutralt i mange af verdens konflikter. Udtalelsen illustrerer den nye virkelighed, som mange virksomhedsledere nu skal håndtere.

Udfordringen uddybes i en rapport, der lægger op til mødet på CBS, og som konkluderer, at de traditionelle ledelsesmodeller ikke længere er i stand til at håndtere fremtidens komplekse og eskalerende risici. Derfor er opgøret med den hidtidige verdensorden også et opgør med ledelsesformer, der i årtier har været styrende for virksomhedernes udvikling.

Rapporten er udarbejdet af forskernetværket Navigating 360 i samarbejde med CBS og CBS Executive Fonden, samt med bidrag fra et panel af udvalgte forskere fra danske universiteter, CBS m.fl. Rapporten skitserer et markant forandret landskab, som virksomhederne må tilpasse sig.

Nye risici påvirker virksomhedernes fremtid

De nye udfordringer skyldes ikke kun de tilspidsede geopolitiske konflikter. De er kun én af fire grunde til, at virksomhederne og deres ledere konfronteres med udfordringer af hidtil uset omfang. Det magtpolitiske opgør indgår i et stadigt tættere og selvforstærkende samspil med tre andre fundamentale risici: De accelererende klimaforandringer, en ukontrollabel AI-revolution og risikoen for et informations-kollaps. Det kollaps underminerer ikke alene mulighederne for at træffe rettidige og velfunderede beslutninger, men kan blive en afgørende barriere for at løse alle fire risici.

Tilsammen ændrer disse faktorer de hidtidige betingelser for at drive virksomheder. Udviklingen sker med en hastighed, der stiller spørgsmålstegn ved, om virksomhedernes ledere er gearet til at håndtere de komplekse og omfattende risici, som aftegnes i det nye trusselsbillede.

"Kriserne overlapper ikke bare – de accelererer hinanden. Det kræver en grundlæggende nytænkning af ledelse, hvor vi ikke længere kan handle inden for snævre nationale eller sektorielle rammer. Fremtidens løsninger opstår i krydsfeltet mellem politik, erhvervsliv og forskning," siger Poul Fritz Kjær, professor ved CBS og en af rapportens bidragydere.

Rapporten konkluderer bl.a., at de nye vilkår tvinger virksomhederne til at revurdere, hvilken rolle og hvilket ansvar de skal varetage i fremtiden. De forventes at blive tætte partnere i løsningen af akutte og komplekse samfundsproblemer i krydsfeltet mellem de fire sammenhængende risici – klima, geopolitiske konflikter, AI og informations-kollaps – og skal derfor forfølge og dokumentere et langt større samfundsansvar.

Fremtidens ledelsesmodeller kræver nytænkning

Hvordan dette kan ske, og hvad det betyder for uddannelsen af nuværende og fremtidige ledere, var også i fokus på torsdagens CBS-møde.

"Der er ingen tvivl om, at 2025 både vil markere starten på en ny verdensorden, men også udviklingen af nye ledelsesmodeller, der vil medføre store forandringer i mange virksomheder de kommende år. Den næste industrielle revolution vil handle om lederskab," siger Erik Rasmussen, stifter af Navigating 360.

LÆS RAPPORTEN: RISK REPORT 360: THE DECLINE OF A WORLD ORDER - THE RISE OF A LEADERSHIP ORDER?

/EHS

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

18.04.2025CSR.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

17.04.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Dansk Wilton Drives Innovation and Industry Change Through Certification

17.04.2025CSR.dk

Global klimaaftale for skibsfart: FN-landene vil være CO2-neutrale i 2050

16.04.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Business Case 2.0 - Bæredygtig bundlinje

15.04.2025CSR.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

14.04.2025CSR.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

14.04.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Vigtigheden af bevægelse på arbejdspladsen

11.04.2025CSR.dk

Lærlinge i opråb: Grøn omstilling af byggeriet kræver bæredygtighed på pensum

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø