04.02.2021 | Strategi & ledelse
Podcast: SDG Business Booster
Indhold fra partner Hvad er dette?
Kan små og mellemstore virksomheder lære af store virksomheders erfaringer med bæredygtighed? Ja, i den grad. Det viser projektet ”SDG Business Booster”, som du kan høre mere om her, hvor Steffen Max Høgh interviewer nogle af hovedaktørerne i projektet.
SDG Business Booster er et vækstprogram for danske SMV’er, der gerne vil være med til at løse verdens udfordringer og samtidig anvende verdensmålene som løftestang for vækst. Men kan man det? Og er bæredygtighed ikke kun noget for større virksomheder?
Bæredygtig Business’ Steffen Max Høgh interviewer i denne podcast tre af aktørerne bag projektet SDG Business Booster, som har hjulpet en mængde danske SMV’er til at fokusere knivskarpt på deres grønne kompetencer, deres kommunikation, og på hvordan de kan eksportere og vækste i andre markeder. Projektet er afsluttet – men der er stadig masser af læring at hente for andre SMV’ere, der kan drage store fordele af den viden og de erfaringer, projektet har høstet.
FNs 17 verdensmål for en bæredygtig udvikling hedder på engelsk ”Sustainable Development Goals” – deraf navnet. SDG Business Booster blev skabt, fordi der er et uudnyttet potentiale i den viden, som større virksomheder har på området bæredygtighed og bundlinje. I projektet har 26 danske virksomheder været gennem et forløb, hvor de er blevet bedre til at kombinere bæredygtighed og bundlinje.
Aktørerne i SDG Business Booster er Erhvervshus Hovedstaden/Copenhagen Business Hub samt Erhvervshus Fyn og Erhvervshus Sydjylland, Deloittes Sustainable Innovation Hub kaldet ”Acacia”, det landsdækkende non-profit erhvervsledernetværk Connect Denmark, Kommunikationsbureauet Advice, og Roskilde Universitet.
Lyt med i Bæredygtig Business, hvor Steffen Max Høgh dykker ned i resultaterne af SDG Business Booster sammen med Liselotte Hohwy Stokholm, direktør i Erhvervshus Hovedstaden/Copenhagen Business Hub, Toke Hjælmsø Weppler, Projektleder i Copenhagen Business Hub/Erhvervshus Hovedstaden og Søren Schou, Innovation Lead i Acacia, Deloittes bæredygtige Innovationshub. Du kan blandt andet høre om, hvad de 26 virksomheder skulle lægge i projektet, og hvad andre SMV’er kan lære af erfaringerne.
Klima, miljø og energi

Podcast: Plantemad - fra niche til allemandseje
Engang var plantemælk noget som få mennesker drak, fordi de ikke kunne tåle laktose. Men så ændrede Naturli’ strategi og gjorde plantemad hipt! Mød direktør og selvudnævnt poster boy Henrik Lund i Bæredygtig Business.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Podcast: HR og bæredygtighedstsunamien
”Bæredygtighed kommer til at rulle ind over danske virksomhederne som en tsunami de næste to år. Og de virksomheder, der ikke er med på vognen, vil få sværere og sværere ved at rekruttere de medarbejdere, de har brug for”, siger dagens gæst
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Podcast: Omstilling til fremtiden med Peter Hesseldahl
Steffen Max Høgh taler med journalist, fremtidsforsker og forfatter Peter Hesseldahl om, hvordan vi redder verden.
Indhold fra partner
Kommunikation

Podcast: Bæredygtighed og Marketing med Julie Daugaard
Vært Steffen Max Høgh går i denne sæson af podcasten Bæredygtig Business i dybden med, hvordan de forskellige kerneområder i en virksomhed bidrager til den bæredygtige omstilling. I dag handler det om marketing.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Podcast: Bæredygtighed er en kæmpe ledelsesopgave
Ledere som vil forstå, hvordan de skal gribe bæredygtighed an, kan med stor fordel lytte til denne episode. Her gennemgår vi alle de udfordringer og mulige løsninger, som ledelsen står overfor, hvis de vil være en ”Klimaklar virksomhed”.
Indhold fra partner
Kommunikation

Podcast: CSR-kommunikation med Line Schmeltz Dam
Strategisk kommunikation med fokus på CSR og samfundsansvar har ændret sig markant i løbet af de sidste 10 år. Før troede virksomhederne ikke, at forbrugerne var interesserede i emnet. Nu ved de fleste, at CSR-kommunikation er et must!
Indhold fra partner