Udsigten til recession truer grønne fremskridt

Grøn omstilling forbedrer forretningen i sidste ende, mener knap hver anden CEO, der deltager i CEO Outlook 2022. Men manglen på viden og økonomiske midler er en hæmsko for de fleste, hvilket udsigten til en ny recession forværrer.

Det er forsyningskædens sikkerhed, der kommer først for Vestens adm. direktører i 2022. Foto: Dmitrii Shironosov / 123RF.

13.10.2022

CSR.dk

En recession er under opsejling. Det vurderer 86 procent af adm. direktører, som KMPG har adspurgt i 2022’s CEO Outlook.

I en lang række virksomheder kommer trænge økonomiske tider til at betyde færre investeringer i den grønne omstilling. Faktisk har hver tredje CEO allerede trykket på pauseknappen, når det kommer til de planlagte skridt mod bæredygtighed.

Det er en mangel på in-house viden og evner såvel som begrænsede økonomiske midler, der på tværs af virksomhederne spænder ben for den grønne udvikling. Det præger dem i sådan en grad, at yderligere 50 procent forventer også at udskyde grønne projekter indenfor de næste seks måneder.

Det er på trods af, at 45 procent samtidig vurderer, at grøn omstilling faktisk ville understøtte deres forretnings vækst. Ovenpå krig og kriser, er det i stedet forsyningskædernes resiliens, der får alt opmærksomheden og dermed også finansieringen, når de adm. direktører investerer i deres virksomhed.

Læs også: Mærsk udvider sin miljørigtige flåde med seks nye skibe

”De seneste års begivenheder har virkelig skabt turbulens for erhvervslivet. Man kan se på vores undersøgelse med forsigtig optimisme, fordi ledere i højere grad har tillid til deres forretnings robusthed, og de arbejder fokuseret på at mindske usikkerheder, som alle møder i dag,” siger Bill Thomas, der er KPMG’s bestyrelsesformand og adm. direktør.

I alt har 1.300 direktører på tværs af Australia, Canada, Kina, Frankrig, Tyskland, Indien, Italien, Japan, Spanien, Storbritannien og USA deltaget i undersøgelsen. 

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

17.08.2026CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online