Udsigten til recession truer grønne fremskridt

Grøn omstilling forbedrer forretningen i sidste ende, mener knap hver anden CEO, der deltager i CEO Outlook 2022. Men manglen på viden og økonomiske midler er en hæmsko for de fleste, hvilket udsigten til en ny recession forværrer.

Det er forsyningskædens sikkerhed, der kommer først for Vestens adm. direktører i 2022. Foto: Dmitrii Shironosov / 123RF.

13.10.2022

CSR.dk

En recession er under opsejling. Det vurderer 86 procent af adm. direktører, som KMPG har adspurgt i 2022’s CEO Outlook.

I en lang række virksomheder kommer trænge økonomiske tider til at betyde færre investeringer i den grønne omstilling. Faktisk har hver tredje CEO allerede trykket på pauseknappen, når det kommer til de planlagte skridt mod bæredygtighed.

Det er en mangel på in-house viden og evner såvel som begrænsede økonomiske midler, der på tværs af virksomhederne spænder ben for den grønne udvikling. Det præger dem i sådan en grad, at yderligere 50 procent forventer også at udskyde grønne projekter indenfor de næste seks måneder.

Det er på trods af, at 45 procent samtidig vurderer, at grøn omstilling faktisk ville understøtte deres forretnings vækst. Ovenpå krig og kriser, er det i stedet forsyningskædernes resiliens, der får alt opmærksomheden og dermed også finansieringen, når de adm. direktører investerer i deres virksomhed.

Læs også: Mærsk udvider sin miljørigtige flåde med seks nye skibe

”De seneste års begivenheder har virkelig skabt turbulens for erhvervslivet. Man kan se på vores undersøgelse med forsigtig optimisme, fordi ledere i højere grad har tillid til deres forretnings robusthed, og de arbejder fokuseret på at mindske usikkerheder, som alle møder i dag,” siger Bill Thomas, der er KPMG’s bestyrelsesformand og adm. direktør.

I alt har 1.300 direktører på tværs af Australia, Canada, Kina, Frankrig, Tyskland, Indien, Italien, Japan, Spanien, Storbritannien og USA deltaget i undersøgelsen. 

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

Annonce

CSR.dk

Ekspert advarer om at sammenblande ESG og bæredygtighed

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Cabi
Webinar
Fra tal til handling – knæk koden til sygefravær

Data om sygefravær kan gøre en stor forskel, når du skal nedbringe sygefraværet. Men hvordan arbejder du som leder konkret og systematisk med tallene, så du opnår mærkbare resultater? Det får du inspiration og værktøjer til på dette webinar.

Dato

19.03.2026

Tid

10:15

Sted

Online

Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby