Unleash 2019 er i gang

I dag starter tredje udgave af innovationseventen Unleash i den kinesiske megaby Shenzhen. Virksomheder som Rambøll og Deloitte er igen med til den ugelange begivenhed, der skal fortsætte arbejdet fra de to første år i Danmark og Singapore.

Åbningsceremonien i går bød naturligvis på lokalt inspireret underholdning. Foto: Unleash.

07.11.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Årets event startede med en åbningsceremoni i går, men det er de næste fem dages Innovation Lab, der udgør kernen for såvel de deltagerne som de forskellige partnervirksomheder og organisationen bag, der tæller bl.a. Novo Nordisk, Rambøll, Deloitte, Carlsberg, Haldor Topsøe og Vestas, mens Dalberg igen er ansvarlig for afviklingen.

Som sædvanlig er Verdensmålene omdrejningspunktet for deltagernes projektidéer, og årets fokus er på målene 3 (Sundhed og trivsel), 4 (Kvalitetsuddannelse), 6 (Rent vand og sanitet), 7 (Bæredygtig energi), 9 (Industri, innovation og infrastruktur), 11 (Bæredygtige byer og lokalsamfund), 12 (Ansvarligt forbrug og produktion) og 13 (Klimaindsats).

I løbet af Innovation Lab-dagene vil de mange hold gennemgå et innovationsforløb udviklet af Unleash, og herefter får de så lov til at pitche deres idé foran et panel af eksperter, mentorer og investorer, der på den baggrund vil udvælge de bedste, som vil blive præmieret til den store afslutningsceremoni onsdag d. 13. november.

Fra idéer til virkelighed på markedet
Innovationslaboratoriet bliver igen i år faciliteret af Deloitte, der har været med fra starten i 2017, og udover at fortsætte arbejdet med at gøre de nye idéer til praktiske løsninger, så tager virksomheden i år et nyt skridt med UNLEASH+, der fokuserer på nogle udvalgte hold fra 2017 og ’18, der har konkrete prototyper på deres koncepter klar, og skal have dem ud på markedet.

”Det nye UNLEASH+-spor er en spændende mulighed for at yderligere at udvide rækkevidden og effekten fra hele UNLEASH-innovationsprocessen”, siger danske Bahare Haghshenas, der er partner og UNLEASH Innovation Lead i Deloitte.

I alt sender Deloitte 51 facilitatorer fra hele verden til Shenzhen, bl.a. Christian Bjerrekær, der er manager i Deloitte Denmark med fokus på SDG-strategi og innovation. Christian var selv med som talent på Unleash i 2017, hvor han var med til at udvikle en AI-platform, hvor folk kan overvåge deres helbred i hjemmet, med et langsigtet mål om at reducere dødeligheden forbundet med tarmkræft.

”SDG’erne leverer en ramme med 17 mål og 169 underliggende udfordringer. Jeg ser disse udfordringer som de 169 største muligheder for reelt at gøre verden til et bedre sted. Og hvilken bedre gruppe mennesker til at skabe den forandring kan man drømme om, end 1.000 Unleash-talenter, der er nogle af de mest talentfulde changemakers i verden?”, siger han.

Unleash startede i Danmark i 2017 for så at rykke til Singapore sidste år og videre til Shenzhen i år. Foto: Unleash.

Skarpe hjerner og inkluderende løsninger
Også ingeniørvirksomheden Rambøll er tilbage på Unleash i år, dels med ni af sine egne unge talenter, og dels som sølvpartner gennem Rambøll Fonden. Rambøll bruger selv SDG’erne som målestok for sin bæredygtighedsindsats, med målene 9, 11, 12 og 13 som de centrale.

”Efter at have spillet en vigtig rolle i programmerne til Unleash i 2017 og 2018 er vi glade for at fortsætte vores støtte ved dette års event. Rambøll sender ni af vores skarpeste hjerner til Shenzhen, hvor de vil være en del af de 1.000 talenter, der skal udvikle nye løsninger på SDG’erne”, siger Rambølls direktør for Mellemøsten og Asia Pacific, Richard Beard.

Fra Danmark deltager også Danida Fellowship Centre, hvorfra 10 alumner fra lande som Uganda, Bangladesh, Ghana og Zimbabwe er blevet udvalgt til at være med i talentmassen, hvilket man er ”stolt over”, siger centrets direktør, Ulla Næsby Tawiah.

”Vi ser Unleash 2019 som en naturlig platform, hvor Danida-alumnerne kan gøre det, de gør bedst: bruge deres drive og kompetencer til at skabe inkluderende løsninger for en bedre og mere bæredygtig fremtid”, forklarer hun.

Læs også: Større virksomheder ser forretningsmæssige fordele i verdensmålene

Unleash modtog i år over 9.000 ansøgninger fra unge fra mere end 150 lande. Talenterne er blevet udvalgt på grundlag af fem kriterier, der handler om commitment til at løse opgaver omkring SDG’erne, at have et kreativt mindset, gøre en indsats for at løse sociale udfordringer og engagere sig i udvikling samt at kunne tale engelsk på et højt niveau. Derudover søger man også at skabe størst mulig diversitet blandt deltagerne, både hvad angår køn, nationalitet og sociale baggrunde.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

21.11.2024CSR.dk

Slagsmålet mellem Ben & Jerry’s og deres ejere Unilever blusser op på ny

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Beierholm
Webinar
Biodiversitet i et værdikædeperspektiv (1/2)

Hvordan påvirker din virksomhed biodiversiteten – og hvordan påvirker biodiversiteten din virksomhed? Tilmeld dig vores webinar og få en introduktion til de centrale begreber inden for biodiversitet og økosystemer. Vi undersøger, hvordan de påvirker virksomheders drift og værdikæde, og hvordan du kan arbejde strategisk med dem.

Dato

04.03.2025

Tid

08:15

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Reporting for First-Timers

Practical Examples and First Glance on the Omnibus Proposal

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121

På kurset Introduktion til bæredygtighed i oplevelses-, møde- og event branchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du sætter kravene til praksis.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Etisk Handel Danmark
Kursus
Masterclass:

Masterclass: ESG og globale værdikæder – bliv klar til fremtidens krav (2025)

Dato

04.03.2025

Tid

10:00

Sted

Online