WMO kalder vejret ”det nye normal” – vås, mener forskere

En udtalelse fra Den Meteorologiske Verdensorganisations generalsekretær har fået flere forskere til at råbe vagt i gevær.

Flere sydeuropæiske lande har denne sommer oplevet massive hedebølger. Arkivfoto..

04.08.2023

CSR.dk

Det lyder som en klassisk katastrofefilm – en fortælling om hedebølger, oversvømmelser og skovbrande. Men det er ikke desto mindre, hvad vejret denne sommer har budt på indtil videre.

Og i sidste måned gik Petteri Taalas, generalsekretær i FN-agenturet Den Meteorologiske Verdensorganisation (WMO), blandt andet ud og kaldte vejrsituationen for ”den nye normal.”

Læs også: FN: Vi går fra global opvarmning til global kogning

Men det er en række forskere ikke enige i. Det skriver CNN.

Blandt dem er Hannah Cloke, klimaforsker og professor hos University of Reading i Storbritannien.

”Når jeg hører det, bliver jeg en lidt skør, fordi det er rigtig ikke den nye normal. Indtil vi stopper med at pumpe drivhusgasser ud i atmosfæren, har vi ingen idé om, hvordan fremtiden kommer til at se ud,” siger hun til CNN.

Også Michael E. Mann, klimaforsker og professor ved University of Pennsylvania, er mere tilbøjelig til at kalde vejrsituationen ”den nye unormal.”

Læs også: Organisation: Ny, brasiliansk regering lader Amazonas trække vejret

Han mener nemlig, at generalsekretærens udtalelser får det til at virke, som om vi befinder os i et nyt klimastadie, som vi ”skal vænne os til.”

”Men det er meget værre, end det. Vejrets effekt bliver værre og værre så længe afbrændingen af fossile brændstoffer og opvarmning fortsætter,” siger han til CNN.

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

26.03.2025CSR.dk

Overraskelse: Mange virksomheders klimaindsats går godt

26.03.2025CSR.dk

Nemmere at klare opgaven med producentsansvar

25.03.2025CSR.dk

I Sønderjylland lever drømmen om grønne flyrejser

24.03.2025CSR.dk

Pantkop i Aarhus er en succes – nu udvides systemet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online