World Economic Forum: Ny teknologi kan skabe diversitet på arbejdspladsen

Ny teknologi kan skabe mangfoldige og inkluderende arbejdspladser, ifølge World Economic Forum. Men den kan ikke gøre det alene – det kræver også en integreret ledelsesstrategi.

Der er mange fordele at hente ved stor diversitet på arbejdspladsen. Arkivfoto..

22.07.2020

CSR.dk

Eftersom virksomhedsledere er begyndt at påtage sig mere ansvar for at adressere social retfærdighed, kan det at indføre en integreret tilgang til mangfoldighed, retfærdighed og inklusion på arbejdspladsen være et nødvendigt skridt på vejen.

Læs også: 19 topchefer underskriver diversitetsløfte

Med teknologi, der ikke længere blot er neutral i forhold til mangfoldighed, retfærdighed og inklusion, kan virksomheder benytte de nye teknologier til at skabe sikre, åbne og inkluderende arbejdsmiljøer. Dette er en af konklusionerne fra World Economic Forums Diversity, Equity and Inclusion 4.0 Toolkit, der netop er blevet offentliggjort.

Toolkittet skitserer nye teknologier med potentiale til at etablere best practises, der tidligere har været udenfor rækkevidde. For eksempel kan nye systemer gennemgå jobansøgninger i større skala end en typisk rekrutteringsafdeling. Disse systemer kan identificere og reducere bias, indføre større gennemsigtighed og synlighed og give en rettidig analyse.

Nye metoder til analyse af medarbejderinteraktioner, såsom organisatorisk netværksanalyse og værktøjer til fordybende læring ved hjælp af augmented og virtual reality, kan alle spille en rolle i resultatforbedringen, mens cloudbaserede kommunikations- og visualiseringsplatforme vil være grundlæggende for de fleste værktøjer.

Teknologi kan dog ikke alene sikre diverse arbejdspladser. Det kræver en integreret strategi, der blander nye teknologiske værktøjer med menneskelige tilgange til ledelse af arbejdsstyrken, der fokuserer på medarbejderes oplevelse, formål og tilhørighed. For at få succes er virksomheder nødt til at gøre brug af mangfoldighed, retfærdighed og inklusion som centrale organisatoriske styrker.

Store fordele at hente
For ud over, at det at gøre arbejdspladsen inkluderende er ”det rigtige at gøre”, tyder forskning på, at øget mangfoldighed, retfærdighed og inklusion medbringer en række fordele for virksomhederne.

Toolkittet citerer forskning, der antyder, at velstyrede diversitetsprægede teams performer signifikant bedre end homogene teams over tid, på tværs af lønsomhed, innovation, beslutningstagning og medarbejderengagement.

Omvendt er det mindre sandsynligt, at virksomheder, der falder bag deres konkurrenter i mangfoldighed, egenkapital og inkludering, opnår rentabilitet over gennemsnittet.

”Succesrige organisationer er drevet af deres forskellige medarbejderes forskellige meninger, færdigheder og livserfaringer. At sikre racerretfærdighed, ligestilling mellem kønnene, inklusion af handicap, LGBTQ-ligestilling og inkludering af alle former for menneskelig mangfoldighed skal være 'the new normal' på arbejdspladsen, og det er klart, at teknologi kan bruges til at hjælpe med hurtigt at gøre dette til virkelighed”, siger Saadia Zahidi, administrerende direktør, World Economic Forum.

Læs også: Større kønsdiversitet kræver nyt fokus hos topledelsen

At opnå mangfoldighed, egenkapital og inkludering begynder med den øverste ledelse. Ledere er nødt til at fokusere deres organisations indsats omkring tre hovedområder, fra talentsourcing og udvælgelse til organisatorisk analyse og overvågning til medarbejderes oplevelse, belønning og udvikling.

- SMF

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

23.09.2026CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Dansk Industri

Sponseret

2.000 virksomheder er i gang - hvor begynder jeres klimaarbejde?

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)