Biodiversitetens COP15 er sparket i gang: ”30 før 30-aftale er målet”

FN samler endnu engang verdens nationer i håbet om at opnå et gennembrud indenfor biodiversitet, som man så det på klimaets COP21 i Paris i 2015. EU’s ambition er en ”30 før 30”-aftale, som vil sikre konkret handling før 2030.

09.12.2022

CSR.dk

Biodiversitet er både et mål i sig selv, når man anser naturen som værende vigtig og med krav på beskyttelse, ligesom biodiversitet kan være et afgørende våben i kampen mod global opvarmning.

Det er grundlaget for COP15, FN’s 15. biodiversitetskonference, som netop nu løber af stablen i Montreal, Canada frem mod den 19. december.

Konferencen kommer på et tidspunkt, hvor et stigende antal virksomheder rapporterer om esg-mål og -tiltag. Samtidig ønsker deltagere som EU at gøre denne cop til et "Paris-gennembrud" for biodiversitet, hvilket henviser til det skelsættende klimatopmøde, hvor verden besluttede at begrænse klimaændringerne til 1,5 grader.

Fra EU’s side af tager man til Montreal med det mål at nå en ”30 før 30”-aftale. Det betyder, at man senest i 2030 vil beskytte 30 procent af land- og havområder og især de områder, der er mest værdifulde for biodiversitets- og økosystemtjenesterne.

Læs også: Arla glemmer skovrydning i opgørelse af scope 3-udledninger

Derudover vil EU genoprette 3 milliarder hektarer af udpint jord og ferskvandsøkosystemer og 3 milliarder hektarer af havøkosystemer, samt indføre en solid overvågningsramme, der støtter nationerne i at gennemføre målene, mens den sikrer, at aftalen gennemføres fuldt ud.

”Naturen er en grundlæggende byggesten for en sund og produktiv planet, der giver os føde og et livsgrundlag og hjælper os med at bekæmpe klimaændringerne. COP15 skal levere en global plan for, hvordan disse byggesten beskyttes og genoprettes. Europa er parat til at sigte højt, men vi skal gøre det sammen med resten af verden,” udtaler Virginijus Sinkevičius, der er kommissær med ansvar for miljø, hav og fiskeri og bliver EU’s repræsentant på konferencen, i en pressemeddelelse.

Ligesom EU ikke tropper op med sin kommissionsformand, er det de færreste deltagende nationer, som sender sin statsleder. I stedet er det i høj grad de relevante ministre, der deltager, hvilket dog kan blive en fordel for de mere tekniske forhandlinger, vurderer Bloomberg.  

Finansverden på den biodiverse vogn

Udover verdens landes officielle repræsentanter deltager omkring 1,400 organisationer – bl.a. NGO’er og et rekordstort antal finansielle virksomheder – fra 103 forskellige lande.

En af de finansielle virksomheder, som håber på konkrete og ambitiøse resultater fra Montreal, er danske PensionDanmark, som selv har gjort biodiversitet til sin første prioritet i sin bæredygtighedsstrategi.

”Vi håber, at verdens lande bliver enige om ambitiøse målsætninger, der sætter retning for fremtidens finansiering af naturbaserede løsninger og for at vende naturtab. Vi tror på, at de virksomheder, der påtager sig et ansvar for at skabe positiv forandring, har de bedste forudsætninger for at skabe langsigtede afkast,” siger Torben Möger Pedersen, der er adm. direktør i PensionDanmark, og fortsætter:

Læs også: Pensionsselskaber halter bagefter på biodiversitetsområdet

”Derfor vil tiltag, som skaber rammerne om bedre biodiversitet også være gode nyheder for vores medlemmers pensionsopsparinger.”

Konkret stræber pensionsselskabet efter, at der gives et klart politisk mandat med krav om, at den finansielle sektor afstemmer sine aktiviteter i forhold til de vedtagne biodiversitetsmål, såvel som at det skal være obligatorisk for store virksomheder og finansielle institutioner at rapportere på indvirkninger og afhængigheder af naturen.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense