Coca-Cola erstatter plast med pap i dåseemballage

Et minimalistisk paplåg vil inden længe afløse plastindpakningen omkring Coca-Colas dåse-multipacks i Europa, startende i Polen, Irland og Holland. Løsningen er en del af selskabets globale mål om en affaldsfri forsyningskæde, hvor al emballage bliver indsamlet og genbrugt.

Med KeelClip'en fjerner Coca-Cola al plast fra sine multipacks, hvilket skal være sket i hele Europa inden udgangen af 2021. Foto: Coca-Cola HBC.

22.11.2019

CSR.dk

Det sker på anden side af nytår, til at starte med i Polen, Irland og Holland, hvor den traditionelle plastikwrapping rundt om brandets forskellige multipacks med op til otte dåser bliver skiftet ud med et lille paplåg, der holder sammen på dåserne ovenfra.

Løsningen hedder KeelClip, fordi der på undersiden af paplåget, som i øvrigt er 100 procent genanvendeligt og FSC-mærket, sidder en lille køl, der som på et skib stabiliserer pakken og holder dåserne på plads. Dermed afskaffer løsningen ikke alene plastemballagen, den minimerer også mængden af pap, der er behov for.

Tiltaget vil ifølge Coca-Cola i Holland spare 350.000 kilo ny plast om året, og dermed går det godt i spænd med koncernens globale mål om at gå forrest og skabe mere bæredygtige emballageløsninger, der kan være med til at opnå det langsigtede mål om en affaldsfri forsyningskæde (World Without Waste), hvor al emballage bliver indsamlet og genbrugt.

Som en del af initiativet vil Coca-Cola fjerne al plastikwrapping fra alle sine dåse-multipacks på markederne i Europa inden udgangen af 2021. Coca‑Cola HBC vil investere omkring 100 mio. kr. i KeelClip-løsningen, der skal være ude på alle virksomhedens europæiske markeder (der dog ikke omfatter Danmark) inden førnævnte deadline. De næste lande, der venter i 2020, er Østrig, Italien, Schweiz og Rumænien.

”KeelClip er vores seneste investering i innovative, bæredygtige emballageløsninger. Sammen med de fire vand-brands, vi i år har præsenteret i flasker af 100 procent genanvendt PET, det øgede brug af genanvendt PET generelt, og den fortsatte vægtreduktion på produkterne, er KeelClip endnu et eksempel på vores vilje til at leve op til vores World Without Waste-mål”, siger supply chain-direktør for Coca‑Cola HBC, Marcel Martin.

I Danmark bliver blanding og påfyldning af Coca-Colas produkter håndteret af Carlsberg, hvorfra pressechef Kasper Elbjørn oplyser, at man ikke er bekendt med de præcise planer herhjemme. 

Læs også: Dove lancerer omfattende plan for reduktion af plastik

Fra Coca-Cola Danmark har kommunikationschef Jes Randrup Nielsen denne kommentar:

"Ligesom i resten af Europa arbejder Coca-Cola i Danmark med konkrete bæredygtighedsplaner, deriblandt hvordan vi reducerer mængden af ny plastic, vi anvender til emballage. I løbet af 2020 vil vi kunne løfte sløret for, hvad disse planer præcist indebærer", skriver han til CSR.dk.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

09.04.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

Fristads Kansas

Sponseret

Fem trin der gør det lettere at vælge PPE med lavere miljøpåvirkning

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøret

Formålet med dette kursus er at give dig en indføring i de centrale og praktisk vigtigste miljøregler og disses indbyrdes samspil.

Dato

21.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne

Sådan navigerer du i greenwashing-reglerne og sikrer troværdig kommunikation

Dato

21.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V