Coca-Cola erstatter plast med pap i dåseemballage

Et minimalistisk paplåg vil inden længe afløse plastindpakningen omkring Coca-Colas dåse-multipacks i Europa, startende i Polen, Irland og Holland. Løsningen er en del af selskabets globale mål om en affaldsfri forsyningskæde, hvor al emballage bliver indsamlet og genbrugt.

Med KeelClip'en fjerner Coca-Cola al plast fra sine multipacks, hvilket skal være sket i hele Europa inden udgangen af 2021. Foto: Coca-Cola HBC.

22.11.2019

CSR.dk

Det sker på anden side af nytår, til at starte med i Polen, Irland og Holland, hvor den traditionelle plastikwrapping rundt om brandets forskellige multipacks med op til otte dåser bliver skiftet ud med et lille paplåg, der holder sammen på dåserne ovenfra.

Løsningen hedder KeelClip, fordi der på undersiden af paplåget, som i øvrigt er 100 procent genanvendeligt og FSC-mærket, sidder en lille køl, der som på et skib stabiliserer pakken og holder dåserne på plads. Dermed afskaffer løsningen ikke alene plastemballagen, den minimerer også mængden af pap, der er behov for.

Tiltaget vil ifølge Coca-Cola i Holland spare 350.000 kilo ny plast om året, og dermed går det godt i spænd med koncernens globale mål om at gå forrest og skabe mere bæredygtige emballageløsninger, der kan være med til at opnå det langsigtede mål om en affaldsfri forsyningskæde (World Without Waste), hvor al emballage bliver indsamlet og genbrugt.

Som en del af initiativet vil Coca-Cola fjerne al plastikwrapping fra alle sine dåse-multipacks på markederne i Europa inden udgangen af 2021. Coca‑Cola HBC vil investere omkring 100 mio. kr. i KeelClip-løsningen, der skal være ude på alle virksomhedens europæiske markeder (der dog ikke omfatter Danmark) inden førnævnte deadline. De næste lande, der venter i 2020, er Østrig, Italien, Schweiz og Rumænien.

”KeelClip er vores seneste investering i innovative, bæredygtige emballageløsninger. Sammen med de fire vand-brands, vi i år har præsenteret i flasker af 100 procent genanvendt PET, det øgede brug af genanvendt PET generelt, og den fortsatte vægtreduktion på produkterne, er KeelClip endnu et eksempel på vores vilje til at leve op til vores World Without Waste-mål”, siger supply chain-direktør for Coca‑Cola HBC, Marcel Martin.

I Danmark bliver blanding og påfyldning af Coca-Colas produkter håndteret af Carlsberg, hvorfra pressechef Kasper Elbjørn oplyser, at man ikke er bekendt med de præcise planer herhjemme. 

Læs også: Dove lancerer omfattende plan for reduktion af plastik

Fra Coca-Cola Danmark har kommunikationschef Jes Randrup Nielsen denne kommentar:

"Ligesom i resten af Europa arbejder Coca-Cola i Danmark med konkrete bæredygtighedsplaner, deriblandt hvordan vi reducerer mængden af ny plastic, vi anvender til emballage. I løbet af 2020 vil vi kunne løfte sløret for, hvad disse planer præcist indebærer", skriver han til CSR.dk.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle