Coca-Cola erstatter plast med pap i dåseemballage

Et minimalistisk paplåg vil inden længe afløse plastindpakningen omkring Coca-Colas dåse-multipacks i Europa, startende i Polen, Irland og Holland. Løsningen er en del af selskabets globale mål om en affaldsfri forsyningskæde, hvor al emballage bliver indsamlet og genbrugt.

Med KeelClip'en fjerner Coca-Cola al plast fra sine multipacks, hvilket skal være sket i hele Europa inden udgangen af 2021. Foto: Coca-Cola HBC.

22.11.2019

CSR.dk

Det sker på anden side af nytår, til at starte med i Polen, Irland og Holland, hvor den traditionelle plastikwrapping rundt om brandets forskellige multipacks med op til otte dåser bliver skiftet ud med et lille paplåg, der holder sammen på dåserne ovenfra.

Løsningen hedder KeelClip, fordi der på undersiden af paplåget, som i øvrigt er 100 procent genanvendeligt og FSC-mærket, sidder en lille køl, der som på et skib stabiliserer pakken og holder dåserne på plads. Dermed afskaffer løsningen ikke alene plastemballagen, den minimerer også mængden af pap, der er behov for.

Tiltaget vil ifølge Coca-Cola i Holland spare 350.000 kilo ny plast om året, og dermed går det godt i spænd med koncernens globale mål om at gå forrest og skabe mere bæredygtige emballageløsninger, der kan være med til at opnå det langsigtede mål om en affaldsfri forsyningskæde (World Without Waste), hvor al emballage bliver indsamlet og genbrugt.

Som en del af initiativet vil Coca-Cola fjerne al plastikwrapping fra alle sine dåse-multipacks på markederne i Europa inden udgangen af 2021. Coca‑Cola HBC vil investere omkring 100 mio. kr. i KeelClip-løsningen, der skal være ude på alle virksomhedens europæiske markeder (der dog ikke omfatter Danmark) inden førnævnte deadline. De næste lande, der venter i 2020, er Østrig, Italien, Schweiz og Rumænien.

”KeelClip er vores seneste investering i innovative, bæredygtige emballageløsninger. Sammen med de fire vand-brands, vi i år har præsenteret i flasker af 100 procent genanvendt PET, det øgede brug af genanvendt PET generelt, og den fortsatte vægtreduktion på produkterne, er KeelClip endnu et eksempel på vores vilje til at leve op til vores World Without Waste-mål”, siger supply chain-direktør for Coca‑Cola HBC, Marcel Martin.

I Danmark bliver blanding og påfyldning af Coca-Colas produkter håndteret af Carlsberg, hvorfra pressechef Kasper Elbjørn oplyser, at man ikke er bekendt med de præcise planer herhjemme. 

Læs også: Dove lancerer omfattende plan for reduktion af plastik

Fra Coca-Cola Danmark har kommunikationschef Jes Randrup Nielsen denne kommentar:

"Ligesom i resten af Europa arbejder Coca-Cola i Danmark med konkrete bæredygtighedsplaner, deriblandt hvordan vi reducerer mængden af ny plastic, vi anvender til emballage. I løbet af 2020 vil vi kunne løfte sløret for, hvad disse planer præcist indebærer", skriver han til CSR.dk.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

10.11.2025KLS PurePrint A/S

Sponseret

Stærke partnerskaber er nøglen til Scope 3-succes

09.11.2025CSR.dk

Umuligt at nå klimamål uden Scope 3

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan bliver samarbejde om Scope 3-data en god forretning for hele værdikæden

28.10.2025CSR.dk

Gode data kan give nye forretningsmuligheder

27.10.2025CSR.dk

Logistikvirksomhed vokser, men har lavere energiforbrug end for otte år siden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense