Grøn fjernvarme til Aarhus

Et af Danmarks største kraftvarmeværker har skiftet kul ud med træpiller og kan nu levere bæredygtig fjernvarme til 106.000 aarhusianske hjem. Trods den grønne omstilling advarer eksperter mod satsningen på træ som erstatning for kul.

Træpiller fra Europa og Nordamerika får nu Studstrupværket til at producere fjernvarme og grøn strøm. Foto: Dong Energy. .

10.10.2016

CSR.dk

Studstrupværket ved Aarhus bliver i dag indviet efter en markant ombygning. Værket er dermed klar til at fyre med bæredygtige træpiller i stedet for kul og levere grøn fjernvarme til Aarhus og omegn.

Konverteringen fra kul til biomasse giver ikke bare den største samlede CO2-reduktion i Aarhus til dato, men er også den største danske omstilling til grøn energi.

”Jeg er glad for, at vi nu kan indvie et nyt, grønt Studstrupværk, der fremover kan levere grøn fjernvarme til Aarhus og grøn el til det danske elsystem", siger Thomas Dalsgaard, koncerndirektør i Dong Energy. Han fortsætter:

"Det giver et markant bidrag til den grønne omstilling i Danmark, og vi tager et stort skridt i retning af et energisystem, der er grønt, uafhængigt og økonomisk bæredygtigt”.

"Biomasse er ikke vejen frem"
Det er dog ikke alle, der er begejstrede for træpille-erstatningen, skriver Information.

Professor i intelligent energiplanlægning, Brian Vad Mathiesen, lægger vægt på, at det er problematisk at satse på noget, der passer dårligt ind i fremtidens fleksible energisytem. Han mener, at der er risiko for, at dele af energisektoren fremover vil blive alt for afhængig af biomasseimporten. 

"Vi er på kort tid blevet storimportør af biomasse og bygger en type kraftværker, der ikke kan bruge de danske biomasseressourcer som biogas, halm og ikke får nok ud af vindkraften", siger Brian Vad Mathiesen. 

Fakta om Studstrupværket

  • Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt indviede mandag den 10. oktober det ombyggede kraftværk.
  • Studstrupværket har fået bygget en silo, der kan indeholde 65.000 tons træpiller.
  • Et 800 meter langt transportsystem skal bringe det nye brændsel fra skibene via siloen og ind i det ombyggede kraftværk.
  • Med den grønne omstilling på Studstrupværket sparer Aarhus Kommune årligt 310.000 ton CO2.

Kilde: Dong Energy

Han bliver bakket op af klimaprofessor Jørger E. Olesen, der mener, at det er en stor fejl, at biomassen ikke er pålagt afgifter. 

Læs også: PKA bag britisk biomassekraftværk

Ombygningen af Studstrupværket har taget to år og kostet cirka 1,3 milliarder kroner.

Det aarhusianske værk, der er et af de største biomassefyrede kraftværker i verden, skal i fremtiden producere biomassebaseret fjernvarme til cirka 106.000 hjem i Aarhus og omegn, samt producere grøn strøm svarende til 230.000 husstandes årlige forbrug.

Se Dongs film om ombygningen af Studstrupværket her.

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle