Grønt stål og cement? Nu handler det om implementering, ikke teknologi

I flere tusinde år har vi fremstillet jern, stål og cement på omtrent samme måde. En energitung og drivhusgasudledende produktion. Men grøn omstilling er tættere på, end de fleste ved.

Jernproduktion er en energitung proces, som står for 90 procent af emissionerne ved stålfremstilling. Foto: Laurentiu Iordache / 123RF.

14.10.2022

CSR.dk

Globalt set står industrien for cirka 20 procent af drivhusgasemissioner. Men i modsætning til transport, elnet og i en vis grad også landbruget, har fundamentale elementer af industrien som cement- og stålproduktion ikke modtaget meget grøn opmærksomhed.

I stedet er det eksempelvis lykkes Aalborg Portland, Danmarks store cementproducent og mest CO2-udledende virksomhed, at blive delvist undtaget for den CO2-afgift, regeringen tidligere i år vedtog at pålægge danske virksomheder fra og med 2025.

Læs også: Ny rapport: Upræcise data spænder ben for grøn omstilling

Men en grøn omstilling af industriens energitunge processer er i virkeligheden nærmere, end diskursen ellers har lydt på i mange år. Det skriver det amerikanske medie Bloomberg.

For på tværs af USA har en række af virksomheder udviklet nye teknologier, som markant ændrer fremstillingen af jern, cement og stål for første gang i årtusinder.

”Nye teknologier er nu i mindre grad en videnskabelig udfordring og mere af en implementeringsudfordring,” siger Patricia Wexler, der arbejder som konsulent for start-ups, når det kommer til skalering, såvel som stifter af Starlight Ventures. 

En af virksomhederne er Electra, der har formået at fremstille emissionsfrit jern, som ellers udgør 90 procent af emissionerne fra produktionen af stål. Det har de formået ved at droppe stålværkets store kulovne, der skal varmes op til 1.600 grader, og i stedet bruge vedvarende energi og kun varme malmen op til 60 grader.

Læs også: Udsigten til recession truer grønne fremskridt

På samme måde har Chement fundet en metode til at fremstille cement ved stuetemperatur og med elektricitet, så det kun er CO2’en udledt af selve de kemiske reaktioner, der skal opfanges og lagres for at skabe en emissionsfri produktion.

Fremstilling af stål og cement

Cement og stål er normalt blevet fremstilling ved at udvinde malm og varme det op til over 1.000 grader i en kuldrevet ovn.
Det indebar et enormt energiforbrug, masser af udledte drivhusgasser og mineralsk affald.

Kilde: Bloomberg

”Hver dag tager vi materialer og transformerer dem. Normalt er det gjort ved hjælp af høje temperaturer og fossile brændsler. Nu er elektricitet og lave temperaturer nok,” siger Venkat Viswanathan, der er medstifter af Chement.

”Hvis vi kan bibeholde det nuværende momentum, vil vi indenfor de næste fem år kunne se store omlægninger i industrien og måden vi fremstiller på,” forudser Patricia Wexler.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

04.04.2025Denteks A/S

Sponseret

Bæredygtigt arbejdstøj og linned

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

07.04.2025

Tid

08:00

Sted

Haraldskær Sinatur Hotel & Konference, Skibetvej 140, 7100 Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø