23.01.2018 | Kommunikation
Case: Hvilken CSR-historie fortæller du om din virksomhed?
Indhold fra partner Hvad er dette?
Hvordan kan du skabe en relevant og inspirerende historie om virksomhedens samfundsengagement? Nicoline Olesen, corporate activist og partner hos konsulenthuset MäRK, deler her nogle af sine praktiske erfaringer og gode råd.
Med certificeringen Sustainable Business Change Manager har Nicoline Olesen fået nye værktøjer med til konsulenthuset MäRK.
Der var engang, hvor corporate branding var lig med en “vi-fortælling” om virksomhedens forretning, produkter og vækstambitioner. Altså en fortælling om sig selv.
Sådan er det ikke længere.
Nu skal virksomheden sættes i en kontekst, der er større end virksomheden selv. I hvert fald, hvis du spørger Nicoline Olesen, som i over 15 år år har arbejdet med kommunikation og branding i reklamebranchen, og i dag er partner i MäRK, et værdibaseret konsulenthus med speciale i koblingen mellem branding, mening og forretning.
"Der ligger et stort potentiale i, at langt flere samfundsansvarlige virksomheder bliver dygtigere til at skabe en relevant og inspirerende storytelling omkring deres samfundsansvar. Dels vil det forstærke effekten af virksomhedernes indsats både internt og eksternt – og dels vil det inspirere endnu flere virksomheder til at følge trop", forklarer Nicoline Olesen, som til dagligt hjælper virksomheder med at skabe meningsfuldhed og samfundsansvar som en integreret del af virksomhedens forretning og kernefortælling.
Fra corporate branding til emotionel storytelling
Så hvordan ser fremtidens corporate branding så ud?
"Den store kommunikationsopgave hos samfundsansvarlige virksomheder ligger i at få formuleret virksomhedens historie omkring en “os-fortælling”, der bygger på et holdningsfællesskab, der handler om mere end forretning. Og så handler det om at få fortalt om den positive indvirkning - den impact - virksomheden er med til at skabe ikke bare for sig selv, men for verden omkring den", uddyber Nicoline Olesen, som af samme årsag er i fuld gang med at tage egen medicin ved at få MäRK certificeret som en del af den globale B Corp bevægelse.
Udover mobilselskabet Call Me’s Tal Ordentligt-kampagne, nævner Nicoline også Maersks videofortælling om avokadofarmere i Kenya som et par danske eksempler på den nye corporate branding tendens. I udlandet er særligt Patagonia værd at fremhæve, for deres måde at fortælle på gennem video.
CSR-forandringer kræver et nyt sprog
Både Call Me, Maersk og Patagonia er nogle af de virksomheder, der bliver brugt som cases på den praktiske uddannelse Sustainable Business Change Manager, som Nicoline Olesen valgte at investere i sidste år.
For selvom Nicoline er en garvet kommunikatør, har den nye disciplin med at koble branding, mening og forretning krævet både et fagligt løft og et nyt sprog.
"For mig personligt – og dermed også for MäRK – har forløbet været et kæmpe inspirations boost. Udover en ny italesættelse af, hvordan samfundsansvar og forretning kan gå hånd i hånd, har forløbet givet et hands-on indblik i hvordan andre succesfulde virksomheder arbejder med samfundsansvar – lige fra forretningsudvikling og intern forandringsledelse til branding, kommunikation og partnerskaber. Den meget praktiske tilgang og store værktøjskasse har også gjort uddannelsen yderst anvendelig i vores daglige arbejde", uddyber Nicoline Olesen.
Nicolines 3 gode råd om CSR storytelling:
1. Start med hvorfor - hvad er drivkraften bag virksomhedens samfundsengagement? Hvordan er I vokset ind i det, og hvilken betydning har det for virksomhedens løbende udvikling – internt og eksternt?
2. Fortæl ikke kun om jeres CSR-aktiviteter men også om resultaterne og effekterne - hvilken forskel har jeres CSR-arbejde gjort helt konkret for andre, og hvad har I lært på vejen, både på den relationelle og forretningsmæssige bane.
3. Tænk ikke kun tal og “hard facts”, men også i relevante og inspirerende historier - tallene glemmer vi, historierne husker vi!
Læs mere om Märk på www.maerkcph.dk
Sustainable Business Change Manager er en praktisk uddannelse, der sammenkobler forretning med samfundsansvar og forandringsledelse. Næste hold starter i februar 2018. Læs mere på www.sustainablebusinesschangemanager.dk
Denne artikel er en del af temaet I fokus: certificering og uddannelse
Strategi & ledelse

New online certificate programme for sustainable business change management
After having certified more than 100 professionals in Scandinavia, we are now launching an international online version of our recognized Sustainable Business Change Manager certificate programme. The first cohort starts January 28th.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Indspark: 5 eksempler på kobling af grøn + social bæredygtighed
Strategi & ledelse

Case: Bæredygtig mode kræver omstilling af forretning, adfærd og kultur
Med over 20 år i modebranchen har design manager og specialrådgiver Birgit Susan Suster en indgående indsigt og erfaring med bæredygtige design- og forandringsprocesser af både organisationer og værdikæder. Læs hvordan og få hendes gode råd her.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Case: Bæredygtig business på nordjysk
Arbejdet med bæredygtighed og ansvarlighed handler både om at have vision og ambition, men også om at tage rejsen trin for trin. Få indblik i Roblon’s bæredygtighedsrejse, og få gode råd fra deres Global QA manager, Benny Møller Meyer.
Indhold fra partner
Strategi & ledelse

Case: Fra miljøstudier i Polen til bæredygtige eventyr i Danmark
Når man arbejder i outdoor-branchen, er bæredygtighed en dagsorden man er forpligtet til at arbejde med. Det mener Kasia Bartosik Sørensen, som til dagligt arbejder som Category and Sustainability Manager hos Eventyrsport. Læs hendes historie og gode råd.
Indhold fra partner
Samfund

50 cases & infographics of Corporate Corona Actions
How can businesses be a force for good in a time of crisis? What can companies concretely do to innovate and be of service during and in preparation for the times after COVID-19? Get inspired by our 50 cases of responsible corporate corona actions.
Indhold fra partner