Nils Smedegaard ny bestyrelsesformand for Unilever

Den tidligere Carlsberg- og Maersk-topchef Nils Smedegaard Andersen er blevet udpeget som ny bestyrelsesformand for forbrugsvaregiganten Unilever. Samtidig fratræder han som bestyrelsesformand i Salling Group.

Nils Smedegaard skal være bestyrelsesformand for Unilever, formelt fra generalforsamlingen i marts 2020. Foto: Salling Group.

13.11.2019

CSR.dk

”På vegne af bestyrelsen vil jeg gerne takke Marijn for hans stærke lederskab og det bidrag, han har ydet som formand. Jeg er meget stolt over at blive bedt om at efterfølge Marijn og jeg ser frem til at arbejde sammen med bestyrelsen og Unilevers ledelsesteam for at understøtte virksomhedens fortsatte vækst”, siger han.

Nils Smedegaard har siddet som menigt medlem i Unilevers bestyrelse siden april 2015 og er tidligere topchef for både A.P. Møller – Maersk og Carlsberg Group, ligesom han er bestyrelsesformand for AkzoNobel, der har en lang række brands inden for maling, overfladebehandling og kemikalier.

Derudover er han også bestyrelsesformand for Salling Group gennem mere end 12 år, en position han imidlertid vil fratræde i marts 2020 i forbindelse med Unilevers generalforsamling. Selv påpeger han, at timingen i skiftet er ganske udmærket.

Læs også: Carlsbergs papirflaske rykker nærmere

”Virksomheden har gennemgået en fantastisk udvikling fra at være et datterselskab i A.P. Møller - Mærsk til at være en selvstændig virksomhed 100 procent ejet af Salling Fondene, og det har været spændende at være med til at skabe grundlaget herfor. Kombinationen af år med sund drift og sommerens frasalg af den svenske forretning betyder, at virksomheden nu står i en stærk finansiel position, velforberedt på fremtidige muligheder. Det er derfor et udmærket tidspunkt for et skifte på formandsposten”, siger han.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.05.2025CSR.dk

Danske pensionskroner investeret i kontroversielt brasiliansk olieprojekt

19.05.2025Valified

Sponseret

Banebrydende samarbejde skal trække ESG ind i hjertet af banksektoren

16.05.2025CSR.dk

CopenPay udvider: København belønner grønne turister

15.05.2025CSR.dk

DTU vil sikre social impact fra idéfasen

14.05.2025CSR.dk

Investorer fastholder interessen for bæredygtige investeringer trods politisk modvind

13.05.2025CSR.dk

Diversitet bliver nøglen til at tiltrække næste generation af medarbejdere

13.05.2025CSR.dk

Randers Tegl skruer ned for CO2 og op for konkurrenceevnen

12.05.2025CSR.dk

Digitalisering som løftestang for bæredygtighed og ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

19.05.2025

Tid

16:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: AI Regulations and Risks: How to get started. Show and tell.

Join an immersive, practical session in AI regulations and risk management. The regulatory challenges will be broken down and you will be provided actionable steps and strategies for safe, compliant AI implementation in your organization with the use of the GRACE AI Platform.

Dato

20.05.2025

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

20.05.2025

Tid

08:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Alfa Laval Nordic A/S
Kursus
Dekanter kursus - Engelsk

Er det tid til at skærpe din viden inden for dekantere? På dette kursus vil du lære om teknologi, drift, vedligeholdelse og optimering vedrørende dekantere.

Dato

20.05.2025

Tid

08:00

Sted

Søborg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 - Lead Auditor Refresher

Odater din viden om ISO 14001:2015

Dato

20.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle